Rusko při náletech v Sýrii používá zápalné bomby. Důkazy ukazují, že cílí na civilisty

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
16. 8. 2016 18:50
Zápalné bomby způsobují extrémně bolestivé a těžko léčitelné popáleniny a obtížně uhasitelné požáry. Podle důkazů sesbíraných lidskoprávní organizací Human Rights Watch je Rusové používají při bombardování oblastí osídlených civilním obyvatelstvem.
Člen civilních obranných jednotek hasí požár po bombradování syrského města Idlib.
Člen civilních obranných jednotek hasí požár po bombradování syrského města Idlib. | Foto: Reuters

DamašekRusko využívá v bojích v Sýrii zápalné zbraně, které ohrožují civilní obyvatelstvo a způsobují požáry. Organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že jen za posledních šest měsíců ví o minimálně osmnácti takových případech.

"Syrská vláda a Rusko by okamžitě měly přestat útočit v civilních oblastech zápalnými zbraněmi," apeluje Steve Goose z HRW. "Způsobují hrozná zranění a nesnesitelnou bolest, takže by jejich používání v oblastech obývaných civilisty měly všechny země odsoudit."

Jím zmiňované hořlaviny způsobují extrémně bolestivé a těžko léčitelné popáleniny a obtížně uhasitelné požáry.

HRW sesbírala o používání zápalných bomb při ruských náletech fotografické a audiovizuální důkazy, které pořídili obyvatelé napadených měst. Jedná se buď o obrázky již vybuchlých bomb na zemi s viditelným označením, zdokumentované škody, které napáchaly, nebo dokonce videozáznamy přímo z útoku.

Podle svědků při nich utrpělo zranění přinejmenším 12 civilistů. Místní aktivisté, média a lidskoprávní organizace hovoří dokonce až o čtyřech desítkách takových útoků. Podle svědků byly zápalné pumy využity i na útok opozičního vojska v Idlíbu 7. srpna, při kterém byli zraněni nejméně dva civilisté.

Očití svědci popisují "fosforové plameny padající z oblohy", které zapálí budovy.

Jak nedávno uvedla americká stanice CNN, použití fosforových bomb zdokumentovali dobrovolní členové civilní obrany Idlíbu, takzvaných Bílých helem, kteří na sociálních sítích sdíleli snímky následků bombardování.

Syrští aktivisté začátkem srpna informovali rovněž o dvou údajných chemických útocích, přičemž jeden z nich se měl odehrát v armádou obléhaném Aleppu.

Rozsah nasazení bomb podle HRW výrazně vzrostl od loňského září, kdy se do občanské války v Sýrii zapojilo Rusko. Řada zemí – kromě evropských i USA či Turecko – přitom jejich využívání zavrhla.

Zápalné zbraně jsou jednou ze součástí Úmluvy o konvenčních zbraních, kterou podepsalo celkem 123 států, mezi kterými je i Rusko. HRW vyzvala členské státy, aby zpřísnily Protokol III, který se zabývá právě zápalnými bombami. Podle organizace tento protokol umožňuje Rusku zbraně využívat a úmluvu porušovat. Ke změně by mohlo dojít už koncem srpna, kdy se o úpravě Úmluvy bude jednat v Ženevě.

 

Právě se děje

Další zprávy