Rusko s Amerikou opět na štíru. Kvůli pomoci Íránu

Zpravodajská směna
12. 5. 2010 19:40
Washington se bouří v souvislosti s možným prodejem protivzdušné obrany
Prezidenti obou velmocí při podpisu dohody Start, který proběhl v Praze
Prezidenti obou velmocí při podpisu dohody Start, který proběhl v Praze | Foto: Ludvík Hradilek

Ankara - Rusko s Iránem vyjednává o prodeji protivzdušných raket, které by mohly narušit rozložení sil v regionu a bránit iránský jaderný program. Spojené státy se Moskvu od obchodu snaží odradit.

Naléhání Washingtonu však Rusko jen popudilo. S prodejem zbraní prý nepotřebují radit. Washington ale varuje, že by obchod mohl mít vážný dopad na americko-ruské vztahy.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva k prodeji protivzdušného obranného systému S-300 nepotřebuje "žádné rady ze zámoří".

Při rozhovoru s novináři v Ankaře však dodal, že Rusko nedovolí destabilizaci regionů, do kterých dodá zbraně.

Gary Samore, koordinátor Bílého domu pro kontrolu zbrojení, se v úterý domníval, že Rusko pochopí postoj Washingtonu. Prodej protivzdušného systému by ho proto překvapil.

"Dali jsme Rusům jasně najevo, že by to mělo zásadní dopad na naše vzájemné vztahy," řekl Samore. "Myslím si, že Rusové chápou, že by následky byly opravdu velmi vážné."

Západní velvyslanci působící v Moskvě věří, že Rusko systém S-300 Iránu nedodá. Kreml podle nich chce navodit falešný dojem a maximalizovat tak svou váhu v mezinárodních diskuzích.

Protivzdušná obrana, která dokáže vystřelit několik raket zároveň, by mohla Teherán bránit před leteckým útokem na jaderný program. V regionu by se tak narušilo rozložení sil.

 

Právě se děje

Další zprávy