Merkelovou kritizuje vlastní strana. Prý špatně vládne

Andrej Brabec
12. 5. 2010 16:55
Špatné vládnutí kancléřce vyčetli premiéři Saska a Bádenska-Würrtemberska
Angela Merkelová po volebním debaklu čelí značné kritice
Angela Merkelová po volebním debaklu čelí značné kritice | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se stala terčem kritiky uvnitř vlastní Křesťansko-demokratické unie (CDU).

Některé její spolustraníky zneklidnil neúspěch v nedělních zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku. Viní Merkelovou ze špatného vedení a neschopnosti určit jasné priority.

Volby pro stranu znamenaly ztrátu většiny ve Spolkové radě, horní komoře parlamentu. Při prosazování některých kroků se tak CDU musí opírat i o podporu opozičních sociálních demokratů.

Merkelová také čelí kritice kvůli fondu pro záchranu eurozóny v hodnotě 750 miliard eur, který německá vláda odsouhlasila. Balíček má sloužit ke stabilizaci eura.

Angela Merkelová. CDU v kampani hodně sází na popularitu první ženy Německa.
Angela Merkelová. CDU v kampani hodně sází na popularitu první ženy Německa. | Foto: Reuters

Přestože nikdo nepochybuje o její pozici, skupina konzervativců projevila nespokojenost s její vládou a prohlásila, že by Merkelová měla projevit větší odvahu.

"Paní Merkelová, jednejte," řekl saský premiér Stanislaw Tillich premiér státu Sasko. Jeho komentář podpořil Stefan Mappus, premiér Bádenska-Württemberska. Ten prohlásil, že je tu "veliká nespokojenost se způsobem, jakým Berlín posledních šest měsíců vládnul."

Merkelová odložila své hlavní politické priority, kterými jsou snížení daní, reforma zdravotnictví a prodloužení životnosti některých atomových elektráren, až za nedělní volby v Severním Porýní-Vestfálsku. Bála se, že by změny mohly negativně ovlivnit výsledky.

Německá veřejnost také dává najevo značnou nelibost nad půjčkou Řecku. Většina Němců Řekům nechce půjčovat a raději by viděla, kdyby Řecko vystoupilo z eurozóny.

Kancléřka v pondělí kvůli omezenému rozpočtu vyloučila daňové škrty. Nesplnila tak jeden z hlavních bodů její koaliční dohody a pobouřila Německo, které již i tak nelibě neslo výdaje na zadlužené země Evropské unie.

Pozice Merkelové však momentálně ohrožena není, kancléřka nemá zjevného nástupce a koalice je i nadále v zájmu všech koaličních stran. Tedy CDU, její bavorské sesterské strany CSU i liberálů (FDP).

 

Právě se děje

před 26 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy