Rusko požádá do konce roku OSN o kus Arktidy

lem, Reuters
30. 10. 2007 12:44
Vědecké důkazy máme, tvrdí Rusové

Moskva - Ruská vědecká expedice k Severnímu pólu přinesla podle Moskvy dostatek důkazů o tom, že Arktida je ruská.

Proto není třeba s žádostí čekat, Rusko chce po OSN surovinové bohatství pod Arktidou.

Ruský ministr přírodních zdrojů Jurij Trutněv oznámil,  že Moskva ještě do konce tohoto roku předá OSN oficiální oznámení o svém nároku na část Akrtidy. 

"Dno pod Arktidou je pokračováním Sibiřského kontinentálního šelfu," řekl Trutněv s odvoláním na výsledky bádání srpnové expedice.

Arktida je ruská. Máme důkazy

Ta na dno Severního ledového oceánu přímo pol pólem vyslala dvě miniponorky, které měly přinést dostatek důkazů o "ruské Arktidě", aby žádost byla pouhou formalitou.

"Vědci si myslí, že důkazy jsou dostatečné a ruské právo na oblast v tomto ohledu nezpochybnitelné," řekl ministr. 

"Samozřejmě, že nemůžeme začít ekonomicky využívat oblast za hranicemi Ruska bez dohody s ostatními státy a bez požehnání s OSN," dodal a potrvrdil, že požadavek bude do New Yorku poslán do konce tohoto roku.

Boj o Arktidu pokračuje

Moskva se v honu na ropné bohatství pod Severním pólem pře s Kanadou, Dánskem, Norskem a Spojenými státy.

Všechny tyto státy mají momentálně ve své moci pásmo 200 mil severně od svých hranic. Jeho rozšíření je možné pouze se souhlasem Organizace spojených národů. 

Rusko to poprvé udělalo už v roce 2001, ale OSN tehdy požádala o doplňující vědecké důkazy.  Srpnová ruská expedice je údajně přinesla.

Kolik ropy pod pólem skutečně leží?

Podle ruských úředníků je Lomonosovův hřeben součástí Sibiřského kontinentálního šelfu a dává tak Moskvě nárok na jeho využívání.

Zda se pod mořem nachází až 10 miliard tun ropy, což je stejné množství, kterým Rusko, jako druhý největší exportér ropy na světě, momentálně disponuje, však neexistuje jasná odpověď.

ČTĚTE VÍCE: Rusko vs. zbytek světa.Válka o ropu u pólu je tu

 

Právě se děje

Další zprávy