Moskva/Damašek - Rusové poslední dva roky tvrdili, že boje opozice s režimem prezidenta Bašára Asada jsou syrskou vnitropolitickou záležitostí. A jakékoliv vměšování zvenčí je špatné.
O to překvapivější je nejnovější prohlášení Moskvy, že násilí je pro Sýrii "cestou nikam". A že chce být - společně s Ligou arabských států (LAS) - prostředníkem přímých rozhovorů mezi povstalci a vládou.
Chtějí tak ukončit měsíce trvající stav, kdy znesvářené strany hovoří o tom, že je potřeba začít dialog, ale u těchto prohlášení veškeré snahy končí.
Jak zabránit sebezničení Sýrie?
Usednutí k jednacímu stolu je podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova jedinou možností, jak zabránit "totální destrukci Sýrie".
"Ani jedna strana se nemůže spoléhat na vojenské řešení konfliktu, jelikož je to cesta, která nikam nevede. Cesta k vzájemnému zničení lidí," nechal se slyšet Lavrov.
Společně s šéfem LAS Nabílem Arabím dodal, že první vstřícný krok musí udělat Asad, jelikož je to on, kdo stále více ztrácí pevnou půdu pod nohama.
Smělý plán se špetkou naděje na úspěch
Povstání si doposud podle odhadů OSN vyžádalo na 70 tisíc mrtvých, statisíce Syřanů prchly před krveprolitím do zahraničí.
Rusko patří ke klíčovým spojencům syrského režimu a vládě v Damašku dodnes dodává zbraně. Společně s Čínou rovněž opakovaně vetuje jakékoliv rezoluce v Radě bezpečnosti OSN.
Nyní chce společně s LAS dosáhnout ustavení přechodné vlády, která by v zemi pomohla ukončit násilí.
Dosavadní vývoj ale naznačuje, že jde o přinejmenším smělý (či snad nereálný) cíl, jelikož se na tom nedokážou shodnout ani zástupci roztříštěné protiasadovské opozice.
Bez sebemenšího náznaku úspěchu skončily i měsíce trvající snahy dvou zmocněnců OSN pro Sýrii Kofiho Annana a Lachdara Brahímího.