"Na vině jsou křidélka." Rusko opět omylem bombardovalo vlastní území

lis lis
21. 6. 2024 10:00
Rusko opět svrhlo na vlastní území klouzavé bomby, tentokrát byly tři, informoval ruský opoziční kanál Astra. Podle něj armáda za poslední čtyři měsíce nechtěně zasáhla vlastní teritorium 103 bombami. Příčinou by podle nezávislého ruského analytika Ruslana Levieva mohly být levné naváděcí soupravy.
Rusové přidělávají "hloupým" bombám křidélka. Některé jsou ale vadné, omylem útočí na vlastní území | Video: Asociated Press

Nezávislý ruský kanál, který opakovaně kritizuje Kreml za invazi na Ukrajinu, na Telegramu napsal, že se sovětské klouzavé bomby objevily v obcích Krapivnoje a Cepljaevo-Vtoroe u Belgorodu a ve vesnici Dobroje u ruského města Lipeck. Všechny tři bomby se našly v oblastech nedaleko ukrajinských hranic.

Kreml již dříve připustil nechtěné shozy, mimo jiné v dubnu 2023, kdy letoun Su-34 bombardoval obytnou čtvrť v Belgorodu a zranil dvě ženy. 

Nechtěnými útoky z vlastní strany nejvíce trpěla právě Belgorodská oblast, kde před měsícem a půl spadla do obytné oblasti sovětská, pět set kilo vážící puma FAB-500. Poškodila 30 domů a zranila sedm lidí. "Takové chyby mají ničivé a smrtelné následky pro ruské obyvatelstvo," vyjádřilo se tehdy britské ministerstvo obrany o útocích Ruska na vlastní území.

Britové již dříve vyhodnotili, že tyto incidenty na ruském území mohou znamenat vyčerpání ruského leteckého a pozemního personálu nebo nedostatečný výcvik frontových jednotek.

Podle Levieva, který založil nezávislou investigativní organizaci Conflict Intelligence Team, by nechtěné shozy mohly způsobit vadné munice. "Roli může hrát ruská souprava UMPK a levná elektronika, kterou Rusové používají k přeměně neřízené munice na řízenou," tvrdí analytik.

"Jednou z našich teorií ohledně těchto selhání je nedostatek součástek zodpovědných za vysouvání křidélek pumy," uvedl Leviev na YouTube ve videu opozičního ruského politika Maxima Katze. Analytik ale dodal, že na vině mohou být i další závady, jako je nekvalitní zpracování nebo jiné technické problémy.

"Tento problém trvá od doby, kdy byla souprava UMPK poprvé použita, ale zdá se, že se tím nikdo nezabývá," doplnil Leviev s tím, že procento vadných bomb je příliš malé na to, aby oslabilo ničivou účinnost ruské munice na ukrajinské cíle.

"Špatná zpráva pro Rusy." Na agresory čekala uprostřed Vovčansku pohroma (celý článek s videem zde)

Ukrajinci dostali Rusy do pasti v chemičce ve Vovčansku a začali je bombardovat přesnými střelami. Několik agresorů se vzdalo. | Video: Reuters, Aktuálně.cz/X/Rob Lee
 

Právě se děje

Další zprávy