Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí důrazně odmítlo obvinění z hackerských útoků a ze snahy ovlivnit prezidentské volby v USA, která v pátek vznesla vláda Spojených států.
Náměstek ministra Sergej Rjabkov v prohlášení zveřejněném na ministerském webu uvedl, že jde o nepodložené tvrzení a "politickou objednávku" s cílem dál rozdmýchávat "bezprecedentní protiruskou hysterii".
Rjabkov tvrdí, že páteční obvinění vznesená americkými vládními činiteli jsou naprosto nepodložená. "Podložení takových závažných obvinění důkazy naprosto chybí," zdůrazňuje.
Podle něj se buď americká vláda důkazy vůbec nezabývá, anebo je vymýšlejí ti, kdo "nyní ve Washingtonu realizují zjevnou politickou objednávku a pokračují v rozdmýchávání bezprecedentní protiruské hysterie".
"Toto bičování emocí ohledně 'ruských hackerů' je využíváno v americké volební kampani a současná americká vláda se zapojením do tohoto boje neštítí používat podlé triky," napsal náměstek ministra zahraničí.
Zároveň zopakoval nabídku, kterou Moskva učinila Washingtonu už loni, ke konzultacím ohledně společného boje proti kybernetické kriminalitě.
Nařčení už v pátek odmítl mluvčí Kremlu
Vláda Spojených států v pátek vůbec poprvé oficiálně obvinila Rusko z odpovědnosti za hackerské útoky na servery Demokratické strany před prezidentskými volbami, které se v USA budou konat 8. listopadu. Učinila tak ve společném prohlášení ministerstva vnitřní bezpečnosti a ředitele zpravodajských služeb USA Jamese Clappera.
Toto prohlášení ještě v pátek večer odmítl jako další nesmysl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. "Tohle je zase nějaký nesmysl. Naše webové stránky registrují den co den desetitisíce hackerských útoků," řekl.
Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem jsou už nějakou dobu napjaté i kvůli situaci v Sýrii. I když obě velmoci do tamního konfliktu vstoupily s deklarovaným cílem bojovat proti radikálním skupinám, zejména proti Islámskému státu, USA podporují protivládní povstalce snažící se svrhnout prezidenta Bašára Asada, zatímco Rusko vojensky pomáhá silám věrným Asadovi.
Rjabkov v sobotu v této souvislosti kritizoval šéfa americké diplomacie Johna Kerryho za jeho prohlášení, že ruské a syrské akce v tamní občanské válce, včetně bombardování nemocnic, volají po vyšetřování válečných zločinů. Takové poznámky jsou nepřijatelné a Moskva je zklamaná tím, že slyší "nové typické nároky USA na to, že jsou globálním soudcem", uvedl mimo jiné Rjabkov podle agentury Interfax.