Rusko nedá souhlas s použitím síly proti Sýrii

ČTK ČTK
9. 6. 2012 17:45
Ministr zahraničí: Rusko je znepokojeno, ale "násilnou změnu režimu" nepřipustí
Exploze v Damašku.
Exploze v Damašku. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko nedá v Radě bezpečnosti OSN souhlas k použití síly proti Sýrii. Prohlásil to dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který zároveň tuto možnost označil za katastrofický scénář.

V zájmu ukončení krveprolévání v Sýrii naléhavě vyzval k uspořádání mezinárodní mírové konference, jejímž cílem prý musí být prosazení mírového plánu zmocněnce OSN Kofiho Annana. Snahy vyloučit z takové konference Írán, jehož případnou účast odmítají některé západní státy, označil Lavrov za "neuvážené".

"Nedáme souhlas k tomu, aby Rada bezpečnosti OSN povolila použití síly proti Sýrii," řekl Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě, věnované situaci v této blízkovýchodní zemi, kde vláda pokračuje v ozbrojené ofenzivě proti opozici.

Uvedl sice, že Rusko je znepokojeno vyhrocujícím se konfliktem v Sýrii, Moskva se však prý i nadále bude stavět proti nasazení zahraničních sil a vůbec proti silovému řešení. Připustil sice, že "tamní situace je stále více alarmující" a roste i dojem, že se země ocitá na pokraji občanské války. "Ale s použitím síly souhlasit nebudeme", zdůraznil.

Lavrov také prohlásil, že Rusko, které je blízkým spojencem režimu v Damašku, nebude proti odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada, pokud o tom rozhodnou sami Syřané.

Připustil, že plnění Annanova mírového plánu "skřípe", Rusko ale nevidí k němu žádnou alternativu. Annanův plán je podle něj zaměřen na pokojné urovnání, nikoliv "násilnou změnu režimu cestou rozsáhlé konfrontace a s masovými oběťmi z řad civilního obyvatelstva".

Lavrov: Írán by mohl hrát konstruktivní roli

K ruskému návrhu uspořádání mezinárodní konference o Sýrii šéf ruské diplomacie řekl: "Přáli bychom si otevřenou diskusi, která by umožnila pochopit, že je uskutečnitelné dohodnout se na koordinovaných opatřeních... se zapojením vlády a všech opozičních skupin."

Jak prohlásil, měla by taková konference být zorganizována "co možná nejdříve" za účasti stálých členů RB OSN, Evropské unie a vlivných zemí blízkovýchodního regionu. K návrhu přizvat Teherán na konferenci zdůraznil, že "Írán je jednou ze zemí, které mají vliv na syrskou vládu".

Agentura Interfax v sobotu citovala Lavrovova náměstka Gennadije Gatilova, který řekl, že "Írán má plné právo být zastoupen na takové konferenci. Vzhledem ke své regionální roli a specifickému charakteru vztahů se Sýrií by Írán mohl hrát konstruktivní roli".

Obrazem: Exploze bomb v Damašku

Návrh na svolání mezinárodní konference o Sýrii s přizváním Íránu a Turecka přednesl Lavrov na středeční mezinárodní schůzce o syrské krizi v Istanbulu. Francie, USA a Británie odmítly přizvat na takovou konferenci Írán.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že "je poněkud obtížné představit si přizvání země, která organizuje útoky Asadova režimu". Írán "v žádném případě" nemůže být na konferenci o Sýrii přizván, řekl po istanbulské schůze skupiny Přátelé Sýrie francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

"Odporovalo by to cíli vyvinout silný tlak na Sýrii a mělo by to dopad i na jednání o íránském jaderném programu, což není žádoucí," zdůraznil šéf francouzské diplomacie.

 

Právě se děje

Další zprávy