Rusko narychlo buduje vojenskou základnu poblíž hranice USA

ČTK ČTK
22. 8. 2014 7:16
Ruské námořnictvo urychleně buduje novou vojenskou základnu na polárním Wrangelově ostrově. Ostrov leží na nejvýchodnějším cípu asijské části Ruska, od území USA je vzdálen 500 kilometrů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Ruské námořnictvo urychleně buduje novou vojenskou základnu na polárním Wrangelově ostrově, kde ve středu první předsunutá jednotka ruské Tichomořské flotily vztyčila vlajku.

Podle zprávy agentury ITAR-TASS na ostrov dorazily dvě lodi s nákladem stavebního materiálu, aby mohlo být zahájeno budování armádních objektů.

Ostrov leží na nejvýchodnějším cípu asijské části Ruska, od území USA je vzdálen 500 kilometrů.

"První jednotky dorazily na ostrov ve středu na palubě lodi Maršál Gelovani a vztyčily vlajku Tichomořské flotily. Na tomto území tak byla založena nová základna," napsal ITAR-TASS.

Posádka na Wrangelově ostrově je součástí plánů Moskvy posílit ruskou vojenskou přítomnost v Severním ledovém oceánu. Kromě potvrzení nároků na bohaté zásoby ropy a zemního plynu tak chce Rusko chránit severské plavební trasy, které jsou vzhledem k tání ledovců stále průchodnější.

Rusko v poslední době za polárním kruhem a na Dálném východě uspořádalo sérii vojenských cvičení. Do manévrů se zapojily jednotky rozmístěné na souostroví Nová Země za polárním kruhem i na jižních Kurilách na východě, které jsou předmětem územního sporu s Japonskem. Cvičení ruských výsadkářů se dokonce konalo i na severním pólu.

Wrangelův ostrov se stal součástí Sovětského svazu v roce 1924. Pojmenován je podle ruského mořeplavce z 19. století Ferdinanda Wrangela. Ostrov je státní rezervací a vyhledávaným útočištěm ledních medvědů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy