Rusko narychlo buduje vojenskou základnu poblíž hranice USA

ČTK ČTK
22. 8. 2014 7:16
Ruské námořnictvo urychleně buduje novou vojenskou základnu na polárním Wrangelově ostrově. Ostrov leží na nejvýchodnějším cípu asijské části Ruska, od území USA je vzdálen 500 kilometrů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Ruské námořnictvo urychleně buduje novou vojenskou základnu na polárním Wrangelově ostrově, kde ve středu první předsunutá jednotka ruské Tichomořské flotily vztyčila vlajku.

Podle zprávy agentury ITAR-TASS na ostrov dorazily dvě lodi s nákladem stavebního materiálu, aby mohlo být zahájeno budování armádních objektů.

Ostrov leží na nejvýchodnějším cípu asijské části Ruska, od území USA je vzdálen 500 kilometrů.

"První jednotky dorazily na ostrov ve středu na palubě lodi Maršál Gelovani a vztyčily vlajku Tichomořské flotily. Na tomto území tak byla založena nová základna," napsal ITAR-TASS.

Posádka na Wrangelově ostrově je součástí plánů Moskvy posílit ruskou vojenskou přítomnost v Severním ledovém oceánu. Kromě potvrzení nároků na bohaté zásoby ropy a zemního plynu tak chce Rusko chránit severské plavební trasy, které jsou vzhledem k tání ledovců stále průchodnější.

Rusko v poslední době za polárním kruhem a na Dálném východě uspořádalo sérii vojenských cvičení. Do manévrů se zapojily jednotky rozmístěné na souostroví Nová Země za polárním kruhem i na jižních Kurilách na východě, které jsou předmětem územního sporu s Japonskem. Cvičení ruských výsadkářů se dokonce konalo i na severním pólu.

Wrangelův ostrov se stal součástí Sovětského svazu v roce 1924. Pojmenován je podle ruského mořeplavce z 19. století Ferdinanda Wrangela. Ostrov je státní rezervací a vyhledávaným útočištěm ledních medvědů.

 

Právě se děje

Další zprávy