Živě: Ukrajinci odbavují první část konvoje, po týdnu čekání

Přenos skončil
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Konvoj na hraničním přechodu.
Konvoj na hraničním přechodu. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Zatímco na východě Ukrajiny zuří boje mezi prokyjevskými jednotkami a separatisty, prezident Petro Porošenko připustil, že situaci v Donbasu nevyřeší pouze silou.

"Lidé v Doněcku a Luhansku chtějí mír. (...) Uvědomujeme si, že řešení nenajdeme výhradně prostřednictvím armády," řekl během setkání s náměstkem generálního tajemníka OSN Jeffreym Feltmanem.

Po týdnu čekání přejíždí rusko-ukrajinskou hranici první část ruského humanitárního konvoje.

Čtvrteční vývoj kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
____________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová Lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
20:35

Ruská organizace s názvem Kosovská fronta vyzvala obyvatele Srbska, aby darovali peníze proruským separatistům bojujícím na východě Ukrajiny proti centrální vládě. Peníze prý dostanou zranění povstalci, ale budou za ně pořízeny i uniformy a další vybavení jedné z jednotek rebelů, řekl serveru BalkanInsight Željko Djurović, zástupce Kosovské fronty v Srbsku.
"Zatím jsme vybrali okolo 800 eur (přes 22.000 Kč), které dostanou zranění obránci Donbasu. Také nakoupíme uniformy a další vybavení pro slovansko-srbskou jednotku Jovan Sević," prohlásil Djurović.

20:30

Červený kříž podle agentury Interfax-Ukrajina odhaduje, že první kamiony z ruského kovoje by mohly přejet hranice v pátek.

19:45

Dva muži a dvě ženy, kteří vyvěsili na jeden z moskevských mrakodrapů ukrajinskou vlajku a přemalovali na něm hvězdu, byli zadrženi na 48 hodin. Vyšetřovatelé žádali o uvalení vazby, ale moskevský soud se spokojil s domácím vězením.

17:10

Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce v úterý 26. srpna na jednání v Minsku přesvědčit Vladimira Putina, aby všichni ozbrojení separatisté opustili Ukrajinu. Uvedla to jeho kancelář. Porošenko se s Putinem v úterý sejde poprvé od krátké květnové schůzky ve Francii u příležitosti výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Rozhovorů se zúčastní také prezidenti Běloruska a Kazachstánu i zástupci Evropské unie a Spojených států.

Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb.
Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb. | Foto: Reuters
16:28

Ukrajinský ministr obrany Valerij Geletej je přesvědčen o tom, že separatisté jsou na pokraji porážky. Prohlásil, že válka skončí během zimy. Jeho ruský resortní protějšek Sergej Šojgu řekl, že ruská armáda nepodnikne invazi na Ukrajinu.

16:25

Po čtyřech dnech začala v některých částech Doněcka znovu téci v domácnostech voda. Kvůli bojům byly dodávky přerušeny 17. srpna. Horší je situace v Luhansku, kde se nyní odehrávají tvrdé boje mezi ukrajinskými vojáky a proruskými separatisty v ulicích města. Luhansk je už skoro tři týdny bez vody, elektřiny a telefonního signálu.

 

16:02

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že v neděli 24. srpna se naplní ústavní předpoklady, aby mohl rozpustit parlament a vypsat předčasné volby.

Porošenko už dříve naznačil, že Ukrajinci by mohli volit nový parlament v říjnu.

"Rozhodnutí bude přijato tehdy, až se naplní ústavní základy, a to, jak je všem známo, nastane na Den nezávislosti," uvedla hlava státu na svém webu.

Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace.
Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace. | Foto: Reuters
15:35

Rusko ve čtvrtek oznámilo, že prověřuje desítku restaurací McDonald’s kvůli možnému porušení hygienických předpisů. Část obchodníků v tom ale podle agentury Reuters vidí odplatu za protiruské sankce.

15:04

Podle agentury UNIAN kontrolují ukrajinští celníci první čtyři vozy.

14:39

První nákladní vůz s ruskou humanitární pomocí přejel hranice a vjel na ukrajinské kontrolní stanoviště. Podle agentury ITAR-TASS o tom informovala ruská RT TV.

Konvoj s ruskou pomocí, zaparkovaný v Rostovské oblasti nedaleko hranice.
Konvoj s ruskou pomocí, zaparkovaný v Rostovské oblasti nedaleko hranice. | Foto: Reuters
14:31

Moskva popřela zprávy Kyjeva ohledně údajného zadržení dvou bojových vozidel ruské armády na východě Ukrajiny.

"Posádka a vozidla patřily k vojenské jednotce 74268 první výsadkářské roty výsadkových sil z (ruského) Pskova," uvedl mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

"Takové 'senzace' zjevně ukazují vážný problém, který mají ukrajinské jednotky s prosazováním takzvaného 'mírového plánu' na jihovýchodě Ukrajiny podle známého hesla, že 'v boji za mír nezůstane kámen na kameni'," popřel zprávy mluvčí ruského ministerstva obrany.

13:49

Okolnosti zranění, kvůli nimž odstoupil z funkce "ministr obrany" povstaleckých "republik" Igor Strelkov-Girkin, nejsou známy.

Objevily se ale spekulace, že přišel o všechny prsty na ruce a o prostřelenou nohu.

Foto: Reuters
13:38

Na východě Ukrajiny bylo během uplynulých 24 hodin zabito pět vojáků, dalších 21 bylo zraněno, vyplývá z prohlášení armády.

13:12

Na opravu v bojích poničené infrastruktury na východní Ukrajině bude zapotřebí přes 2,15 miliard hřiven (asi 3 a půl miliardy korun). Necelé dvě třetiny z toho by si vyžádaly silnice v Luhanské oblasti, zbylou třetinu infrastruktura v Doněcké oblasti.

Podle agentury Ukrinform o tom informoval Ukravtodor – ukrajinský úřad spravující silnice. Ten ale upozornil, že situaci zatím mohl zhodnotit jen v armádou "osvobozených" oblastech. Opravu potřebuje téměř 1000 kilometrů silnic a dvě desítky mostů.

Foto: Reuters
12:42

Kyjev tvrdí, že se na východě Ukrajiny zmocnil dvou bojových vozidel ruské armády.

Patří divizi, kterou ruská armáda na Ukrajinu přepravila letecky, informoval podle agentury AFP mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

"V bojích u Luhanska ukrajinští vojáci zachytili dvě obrněná vozidla z divize přepravené letecky z ruského Pskova. Ve vozidlech se našla sada dokumentů: řidičské průkazy a vojenské dokumenty," řekl Lysenko. Bezprostředně však důkazy nepředložil.

12:22

Jednání nejvyšších představitelů Ruska a Ukrajiny a zástupců Evropské unie příští týden v Minsku budou krokem ke zmírnění ukrajinské krize.

Podle agentury RIA-Novosti je o tom přesvědčen předseda dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin. Minské setkání podle něj bude "jednou z etap na cestě k uvolnění tohoto konfliktu".

12:09

Ruská armáda zahájila cvičení, které má prověřit její připravenost ve válce vedené zbraněmi hromadného ničení. Jadernými, chemickými a biologickými.

Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na velitele raketových vojsk ruské armády majora Dmitrije Andrejeva.

Foto: Reuters
11:44

Ukrajinské bezpečnostní složky oznámily, že na východě země zadržely "14 teroristů Doněcké lidové republiky", napsala Ukrajinska pravda. Muže ve věku mezi 20 a 60 lety podezírají z terorismu a zrady.

11:42

Polsko pomůže ukrajinské armádě. Jak informoval mluvčí ministerstva obrany Jacek Sonta, do Donbasu zamíří příští týden první část z 320 tun humanitární pomoci.

"Ukrajinští vojáci dostanou, krom jiného, matrace a pokrývky. Pomoc bude zaslána na základě dohody podepsané mezi ministerstvy obrany obou zemí," vysvětlil.

11:18

Konvoj s ruskou humanitární pomocí vyrazil z obce Kamensk-Šachtinskij směrem k hranicím, napsala agentura ITAR-TASS.

Bíle natřené kamiony podle ní opouští pole ve skupinách po 10 až 15.

11:02

Aktivistům, kteří ve středu vyvěsili na jednom z moskevských mrakodrapů ukrajinskou vlajku a přemalovali hvězdu, hrozí podle serveru Snob.ru až sedm let vězení.

Prokuratura totiž podle něj přehodnotila jejich přečin z vandalismu - za nějž hrozí maximálně tři roky - na výtržnictví.

Aktivisté vyvěsili na jednom z moskevských mrakodrapů ukrajinskou vlajku.
Aktivisté vyvěsili na jednom z moskevských mrakodrapů ukrajinskou vlajku. | Foto: Reuters
10:55

Prezident Petro Porošenko příští týden podepíše dekret, jímž rozpustí parlament a umožní tak předčasné volby.

V Rádiu Svobodná Evropa o tom informoval jeho poradce Oleh Medveděv. "Někdy v těchto dnech vyprší 30denní lhůta pro vytvoření nové koalice a prezident Ukrajiny má právní moc rozpustit parlament," vysvětlil.

Dodal, že během září budou představeny hlavní politické, ekonomické a sociální reformy. Nejvyšší rada by rovněž měla ratifikovat asociační dohodu s EU.

09:42

Život ve Slavjansku se podle Kyjeva pomalu vrací k normálu.

Prezidentova komisařka pro "mírové urovnání konfliktu" Iryna Heraščenková prohlásila, že ve městě, jež bylo donedávna jednou z bašt separatistů, se všechny školy otevřou 1. září.

"Opravy probíhají naplno, vyřešen byl i problém s učebnicemi," prohlásila podle serveru Ukrinform.

Foto: Reuters
09:27

Ukrajinské území bylo během středy hned devětkrát ostřelováno z Ruska. Tvrdí to alespoň vojenský analytik Dmytro Tymčuk.

09:01

Ukrajinský ministr hospodářství Pavlo Šeremeta chce odstoupit. Svůj návrh na rezignaci poslal parlamentu. Důvody, proč chce odejít z vládní funkce, nejsou známy.

08:39

Ukrajinská armáda tvrdí, že v Donbasu úspěšně likviduje pozice separatistů. Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka jednotky v rámci "protiteroristické operace" zničily mimo jiné dva raketomety Grad.

"Nepřítel utrpěl značné ztráty," prohlásil Lysenko s tím, že boje se soustředí v pěti oblastech.

08:33

Srbsko by rádo využilo ruské sankce. Tamní ministryně zemědělství a životního prostředí Snežana Bogosavljevičová-Boskovičová vidí v restrikcích vůči Evropské unii příležitost pro zvýšení exportu potravin.

"Ruská strana má zájem o všechny naše zemědělské a potravinářské produkty, zejména maso, mléko, ovoce a zeleninu," řekla novinářům.

08:26

Polská konzervativní strana Právo a spravedlnost navrhuje novou sankci proti Rusku. Podle serveru Dziennik.pl navrhuje její europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu vyloučit ruský rubl z mezinárodního oběhu.

08:03

Ukrajinský prezident Petro Porošenko připustil, že situaci v Donbasu nevyřeší pouze silou.

"Lidé v Doněcku a Luhansku chtějí mír. (...) Uvědomujeme si, že řešení nenajdeme výhradně prostřednictvím armády," řekl během setkání s náměstkem generálního tajemníka OSN Jeffreym Feltmanem.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve Slavjansku.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve Slavjansku. | Foto: Reuters
07:58

Samozvaná "Luhanská lidová republika" má nového premiéra. Valerije Bolotova, který rezignoval před týdnem, vystřídal dosavadní "ministr obrany" Igor Plotniskij, napsala agentura ITAR-TASS s odvoláním na povstaleckou agenturu Novorossija.

07:53

Ukrajinská centrální banka nařídila firmám v zemi, aby veškeré své devizové příjmy prodávaly na domácím trhu. Dosud musely podniky prodávat doma 50 procent příjmů v cizích měnách. Kyjev se tím pokouší zmírnit tlak hospodářské krize a bojů na východě země na ukrajinskou měnu.

07:45

Moskva zmírňuje své sankce, které uvalila na Západ. Ze seznamu zakázaných potravin vyňala některé specifické produkty.

Povolila například dovoz některých druhů rybího potěru, bramborové sadby, semen a sazenic některých druhů zeleniny a luštěnin, bezlaktózových mléčných výrobků a dalšího zboží. Vesměs jde o produkty, jejichž dovoz může podpořit rozvoj domácí potravinové výroby, uvedla agentura Reuters.

07:34

Ve středu večer, po týdenním čekání, začaly ruské kamiony s humanitární pomocí vjíždět na hraniční přechod k odbavení.

Podle Kyjeva odbavení z ukrajinské strany začne nejdříve dnes, protože Rusové prý ještě nedodali všechny potřebné dokumenty.

Kolona s ruskou humanitární pomocí je několik málo kilometrů od hranice s Ukrajinou. Není vyloučeno, že tam zůstane několik dní.
Kolona s ruskou humanitární pomocí je několik málo kilometrů od hranice s Ukrajinou. Není vyloučeno, že tam zůstane několik dní. | Foto: Reuters
07:32

Nejprve shrnutí středečních událostí:

Východem Ukrajiny nadále zmítají boje. Armádě se podařilo získat kontrolu nad částmi Luhansku a Doněcku, přibývá ale civilních obětí. Jen v milionovém Doněcku jich bylo během posledních několik desítek hodin nejméně 34.

07:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 21. 8. 2014 20:35
 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy