reklama
 
 

Živě: Ukrajinci odbavují první část konvoje, po týdnu čekání

Aktualizováno 21. 8. 2014 20:35
reklama
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
20:35

Ruská organizace s názvem Kosovská fronta vyzvala obyvatele Srbska, aby darovali peníze proruským separatistům bojujícím na východě Ukrajiny proti centrální vládě. Peníze prý dostanou zranění povstalci, ale budou za ně pořízeny i uniformy a další vybavení jedné z jednotek rebelů, řekl serveru BalkanInsight Željko Djurović, zástupce Kosovské fronty v Srbsku.
"Zatím jsme vybrali okolo 800 eur (přes 22.000 Kč), které dostanou zranění obránci Donbasu. Také nakoupíme uniformy a další vybavení pro slovansko-srbskou jednotku Jovan Sević," prohlásil Djurović.

20:30
 

Červený kříž podle agentury Interfax-Ukrajina odhaduje, že první kamiony z ruského kovoje by mohly přejet hranice v pátek.

19:45
 

Dva muži a dvě ženy, kteří vyvěsili na jeden z moskevských mrakodrapů ukrajinskou vlajku a přemalovali na něm hvězdu, byli zadrženi na 48 hodin. Vyšetřovatelé žádali o uvalení vazby, ale moskevský soud se spokojil s domácím vězením.

17:10

Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce v úterý 26. srpna na jednání v Minsku přesvědčit Vladimira Putina, aby všichni ozbrojení separatisté opustili Ukrajinu. Uvedla to jeho kancelář. Porošenko se s Putinem v úterý sejde poprvé od krátké květnové schůzky ve Francii u příležitosti výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Rozhovorů se zúčastní také prezidenti Běloruska a Kazachstánu i zástupci Evropské unie a Spojených států.

Ukrajina - Petro Porošenko - poslanec - miliardář Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb. | Foto: Reuters
16:28

Ukrajinský ministr obrany Valerij Geletej je přesvědčen o tom, že separatisté jsou na pokraji porážky. Prohlásil, že válka skončí během zimy. Jeho ruský resortní protějšek Sergej Šojgu řekl, že ruská armáda nepodnikne invazi na Ukrajinu.

16:25

Po čtyřech dnech začala v některých částech Doněcka znovu téci v domácnostech voda. Kvůli bojům byly dodávky přerušeny 17. srpna. Horší je situace v Luhansku, kde se nyní odehrávají tvrdé boje mezi ukrajinskými vojáky a proruskými separatisty v ulicích města. Luhansk je už skoro tři týdny bez vody, elektřiny a telefonního signálu.

 

16:02

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že v neděli 24. srpna se naplní ústavní předpoklady, aby mohl rozpustit parlament a vypsat předčasné volby.

Porošenko už dříve naznačil, že Ukrajinci by mohli volit nový parlament v říjnu.

"Rozhodnutí bude přijato tehdy, až se naplní ústavní základy, a to, jak je všem známo, nastane na Den nezávislosti," uvedla hlava státu na svém webu.

Ukrajina - inaugurace - Petro Porošenko Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace. | Foto: Reuters
15:35
 

Rusko ve čtvrtek oznámilo, že prověřuje desítku restaurací McDonald’s kvůli možnému porušení hygienických předpisů. Část obchodníků v tom ale podle agentury Reuters vidí odplatu za protiruské sankce.

15:04

Podle agentury UNIAN kontrolují ukrajinští celníci první čtyři vozy.

14:39

První nákladní vůz s ruskou humanitární pomocí přejel hranice a vjel na ukrajinské kontrolní stanoviště. Podle agentury ITAR-TASS o tom informovala ruská RT TV.

Konvoj s ruskou pomocí, zaparkovaný v Rostovské oblasti nedaleko hranice. Konvoj s ruskou pomocí, zaparkovaný v Rostovské oblasti nedaleko hranice. | Foto: Reuters
14:31

Moskva popřela zprávy Kyjeva ohledně údajného zadržení dvou bojových vozidel ruské armády na východě Ukrajiny.

"Posádka a vozidla patřily k vojenské jednotce 74268 první výsadkářské roty výsadkových sil z (ruského) Pskova," uvedl mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

"Takové 'senzace' zjevně ukazují vážný problém, který mají ukrajinské jednotky s prosazováním takzvaného 'mírového plánu' na jihovýchodě Ukrajiny podle známého hesla, že 'v boji za mír nezůstane kámen na kameni'," popřel zprávy mluvčí ruského ministerstva obrany.

13:49

Okolnosti zranění, kvůli nimž odstoupil z funkce "ministr obrany" povstaleckých "republik" Igor Strelkov-Girkin, nejsou známy.

Objevily se ale spekulace, že přišel o všechny prsty na ruce a o prostřelenou nohu.

Igor Girkin-Strelkov, vojenský velitel proruských separatistů. Foto: Reuters
13:38

Na východě Ukrajiny bylo během uplynulých 24 hodin zabito pět vojáků, dalších 21 bylo zraněno, vyplývá z prohlášení armády.

13:12

Na opravu v bojích poničené infrastruktury na východní Ukrajině bude zapotřebí přes 2,15 miliard hřiven (asi 3 a půl miliardy korun). Necelé dvě třetiny z toho by si vyžádaly silnice v Luhanské oblasti, zbylou třetinu infrastruktura v Doněcké oblasti.

Podle agentury Ukrinform o tom informoval Ukravtodor – ukrajinský úřad spravující silnice. Ten ale upozornil, že situaci zatím mohl zhodnotit jen v armádou "osvobozených" oblastech. Opravu potřebuje téměř 1000 kilometrů silnic a dvě desítky mostů.

Ukrajina - Doněck - sepratisté - most Foto: Reuters
12:42

Kyjev tvrdí, že se na východě Ukrajiny zmocnil dvou bojových vozidel ruské armády.

Patří divizi, kterou ruská armáda na Ukrajinu přepravila letecky, informoval podle agentury AFP mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

"V bojích u Luhanska ukrajinští vojáci zachytili dvě obrněná vozidla z divize přepravené letecky z ruského Pskova. Ve vozidlech se našla sada dokumentů: řidičské průkazy a vojenské dokumenty," řekl Lysenko. Bezprostředně však důkazy nepředložil.

12:22

Jednání nejvyšších představitelů Ruska a Ukrajiny a zástupců Evropské unie příští týden v Minsku budou krokem ke zmírnění ukrajinské krize.

Podle agentury RIA-Novosti je o tom přesvědčen předseda dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin. Minské setkání podle něj bude "jednou z etap na cestě k uvolnění tohoto konfliktu".

12:09
Aktuálně.cz

Ruská armáda zahájila cvičení, které má prověřit její připravenost ve válce vedené zbraněmi hromadného ničení. Jadernými, chemickými a biologickými.

Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na velitele raketových vojsk ruské armády majora Dmitrije Andrejeva.

Ruské vojenské expo 2013 Foto: Reuters
11:44

Ukrajinské bezpečnostní složky oznámily, že na východě země zadržely "14 teroristů Doněcké lidové republiky", napsala Ukrajinska pravda. Muže ve věku mezi 20 a 60 lety podezírají z terorismu a zrady.

11:42

Polsko pomůže ukrajinské armádě. Jak informoval mluvčí ministerstva obrany Jacek Sonta, do Donbasu zamíří příští týden první část z 320 tun humanitární pomoci.

"Ukrajinští vojáci dostanou, krom jiného, matrace a pokrývky. Pomoc bude zaslána na základě dohody podepsané mezi ministerstvy obrany obou zemí," vysvětlil.

11:18

Konvoj s ruskou humanitární pomocí vyrazil z obce Kamensk-Šachtinskij směrem k hranicím, napsala agentura ITAR-TASS.

Bíle natřené kamiony podle ní opouští pole ve skupinách po 10 až 15.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 21. 8. 2014 7:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama