Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí pozvalo na středu všechny velvyslance akreditované v Moskvě na schůzku s vedením a experty úřadu kvůli případu otravy ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala. Skripal byl počátkem března otráven armádním jedem novičok v Salisbury na jihu Anglie.
Schůzky se na ruské straně zúčastní vedoucí představitelé ministerstva a experti odboru, který má na starosti nešíření a kontrolu zbraní, uvedla mluvčí ministerstva Marija Zacharovová. "Základním tématem bude situace kolem prohlášení Británie o útoku jedovatými látkami na jejím území," konstatovala.
Moskva podle Zacharovové chce prezentovat vlastní názor na incident se Skripalem a bude chtít znát odpověď na otázky, které má ruská strana.
Případ otravy ruského agenta, který vyzradil britské tajné službě MI6 desítky ruských agentů v západní Evropě, byl už v minulých dnech předmětem tvrdých diplomatických sporů. Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo Českou republiku, Slovensko, Švédsko, Británii a USA, že jedovatá látka použitá v Salisbury může pocházet z jejich laboratoří.
Česko, Slovensko a Švédsko obvinění důrazně odmítly, ve Stockholmu v úterý tvrzení Moskvy vysvětloval ruský velvyslanec. Totéž očekává i česká diplomacie od ruského ambasadora Alexandra Zmejevského, který je na pražské ministerstvo zahraničí pozván ve středu.
Vyhoštění ruští diplomati již odletěli
Skupina 23 ruských diplomatů a jejich rodinných příslušníků vyhoštěných z Velké Británie v úterý ruským zvláštním letadlem odletěla z londýnského letiště Stansted do Moskvy. Zhruba 80 lidí opustilo z nařízení britského ministerstva zahraničí zemi v reakci na otrávení bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery.
Vypovězené diplomaty Londýn označil za ilegální agenty ruských tajných služeb, které ruské úřady v rozporu s diplomatickými zvyklostmi nedeklarovaly. Pokyn k odjezdu vydaly britské úřady minulý týden ve středu, na přípravu k návratu měli Rusové týden.
Moskva v sobotu odpověděla obdobným krokem a požádala o odjezd 23 diplomatických pracovníků britské mise v Moskvě. Zablokovala zároveň fungování britského konzulátu ve druhém největším městě Petrohradě a pozastavila činnost Britské rady, instituce pro kulturní spolupráci s cizinou.
Podle ruských novinářů nesli vyhoštění Rusové svůj osud statečně, nepřízeň osudu a britské vlády je prý semknula. Moskva pro skupinu vyslala zvláštní letadlo vládní letky Rossija.