Moskva - Ekonomická reforma v Rusku by měla začít bojem s korupcí vládních úředníků. V textu, jenž otiskl hospodářský list Vedomosti, to navrhuje známý blogger Alexej Navalnyj.
Příspěvek lze vnímat také jako reakci na sliby premiéra Vladimira Putina, který se v nedělních volbách uchází o třetí zvolení prezidentem.
Navalného popularita, postavená na odhalování machinací ve státních firmách a u státních zakázek, mezitím dosáhla takových výšin, že se o něm začíná mluvit i jako o alternativě k Putinovi v prezidentském křesle.
"Boj s korupcí je můj ekonomický program. Obsažný a realistický. Heslo 'Nebrat a nekrást' není rétorický obrat, ale podstata politických přeměn. Boj s korupcí je hlavní a fakticky jediná strukturální reforma, kterou lze začít třeba už zítra a která je klíčovou podmínkou pro odstartování dalších reforem," uvedl autor.
Proti prohnilým
Kreml prý může sepisovat stostránkové programy, ale žádná reforma se nepovede, dokud "je veškerá moc prohnilá nezákonností a korupcí".
Naopak k protikorupční reformě netřeba nic kromě politické vůle: "Nevyžaduje velké peníze. U obyvatelstva je populární. Je to oblast, kde 20 procent námahy přinese 80 procent výsledku."
Korupce v Rusku podle autora ovládla všechny sféry života, na žebříčcích zkorumpovanosti země sousedí s Nigérií a Ugandou. Problém je i zdrojem politické nestability, jelikož hanebné chování politiků a státních úředníků vytváří ve společnosti pocit nespravedlnosti. "Demonstrativní korupce v kavkazských republikách verbuje povstalce pro tamní občanskou válku lépe než islamisté," poznamenal.
"Podvodník" Putin
Putinova hesla o stabilním hospodářském rozvoji jsou podle Navalného ve zkorumpovaném státu "nejnebezpečnější politický podvod". Přímo na soupeře zaútočil slovy, že "v putinovském Rusku miliardáře nedělá talent a pracovitost, ale členství ve správném chatařském družstvu". Podle opozice právě premiérovi kolegové z chatařského družstva Ozero za Putinovy éry úžasně zbohatli.
"Boj s korupcí není jedinou, je ale naprosto nezbytnou podmínkou jakýchkoliv strukturálních reforem v Rusku (...) Investovat peníze, čas a námahu do boje s korupcí je výhodnější a spolehlivější než stavět plynovody či silnice," napsal Navalnyj a zdůraznil, že výsledků lze dosáhnout v krátké době, už první kroky by zvýšily hospodářský růst a poctivý stát by prorazil cestu k řešení všech dalších problémů země.
Korupce je v předvolební kampaň horkým tématem, byť spíše mezi opozicí. Dosavadní prezident Dmitrij Medveděv nicméně označuje úplatkářství za ústřední problém ruské společnosti a za hlavní překážku její modernizace.
Šéf Putinova volebního štábu Stanislav Govoruchin se naopak nechal slyšet, že se Rusko po bouřlivé privatizaci z 90. let vrátilo k "civilizované korupci" běžné po celém světě a že "korupci nevynalezl Putin, ale existovala už v carském Rusku".