Koncem října začal v Rusku platit kontroverzní zákon o "svrchovaném internetu", který umožňuje větší kontrolu úřadů nad děním na síti. Kreml novinku prezentoval jako ochranu proti kybernetickým útokům, kritici hovoří o nové dimenzi cenzury. Nový encyklopedický portál má být podle agentury Interfax hotov nejdřív v roce 2022, investice se mají pohybovat kolem dvou miliard rublů (přes 720 milionů korun).
Ruské úřady čas od času kritizují Wikipedii jako neprověřený zdroj informací s řadou chyb, často protiruského zaměření. Zástupce ředitele ruského cenzurního orgánu Roskomnadzor Alexandr Biserov nedávno prohlásil, že počet chyb ve Wikipedii je šokující. Ruskojazyčná verze Wikipedie obsahuje 1,5 milionu hesel. V roce 2015 ji ruské úřady nakrátko zakázaly kvůli tomu, že její správci odmítli smazat heslo týkající se užívání konopí.
Nápad s autonomní znalostní bází kontrolovanou ruskými úřady má řadu kritiků. Knižní encyklopedie má sice desetitisíce hesel, ale rozsahem nemůže internetové Wikipedii konkurovat. Aktualizace je navíc na internetu často blesková. Podle vlády má mít nový encyklopedický projekt spíše "akademický" charakter, přístup k Wikipedii úřady blokovat nehodlají.
Ruský vůdce Vladimir Putin počátkem listopadu na zasedání vládní Rady ruského jazyka prohlásil, že Wikipedii je v Rusku třeba nahradit. "Je lépe ji nahradit Velkou ruskou novou encyklopedií v elektronické podobě. V každém případě bude nabízet hodnověrné informace v moderní formě," prohlásil prezident.