reklama
 
 

Rusko bez Putina? Kam se hrabe peklo, podívejte se

8. 2. 2012 13:00
Nový videoklip ukazuje, jak by se Rusům žilo bez Putina. Přišel by prý konec světa

Moskva - Rusko bez Vladimira Putina u kormidla moci by prý bylo hotové peklo. Tvrdí to alespoň videoklip, který za čtyři dny shlédlo více než půl milionu lidí. Než správce serveru YouTube příspěvek odstranil z důvodu "šokujícího a neslušného obsahu".

Ale chmurná vize "Rusko bez Putina? Vítejte v pekle!" přesídlila na jiné weby a na YouTube se objevila náhražka se stejným vyzněním, jen s drobným upřesněním: bez Putina by Rusko čekala apokalypsa.

Obsah odpovídá zadání soutěže, která se prý zrodila v komunikačních sítích mezi fanoušky Kremlu: opozice dosáhla svého a volby jsou zrušeny, parlament rozpuštěn, zemí vládne klika liberálů a nacionalistů, kteří si přivlastnili státní koncerny, USA přebírají kontrolu nad ruskými zbraněmi, lid sužuje bída, demonstrace se rozhánějí střelbou, od Ruska se odtrhávají celé regiony, propuká občanská válka a humanitární katastrofa, intervenuje NATO a cizí velmoci.

A k dovršení všeho zlého: Nad zimní olympiádou v Soči v roce 2014 nevlaje vlajka Ruska, nýbrž sousední znepřátelené Gruzie!

Podívejte se. Takhle by dopadlo Rusko bez Putina:

"Opravdu je to hodně emocionální a názorné, ale nic víc. Ani moře krve, ani nahotinky," pozastavil se list Moskovskij komsomolec nad odstraněním původního klipu z YouTube.

V zásahu správce amerického serveru oslovení politologové spatřili "ruku americké diplomacie", která nejspíš shledala tvorbu Putinových fanoušků nebezpečnou pro své záměry s ruskou opozicí a s Ruskem vůbec.

Stejná obvinění na adresu Washingtonu už vyřkl Putin hned po prvních opozičních demonstracích.

Na internet je podle odhadů napojeno od 40 do 60 procent Rusů, a tak informační dálnice hraje v ruské politice čím dál větší roli; zřejmě i proto, že převážně státní televize vypadají, jako by měly jednoho jediného režiséra.

Boj o voliče se na síti rozhořel dávno před startem oficiální kampaně před březnovými prezidentskými volbami. Míč byl ale až dosud na straně Putinových odpůrců: ještě na podzim se hitem stala písnička "Náš blázinec hlasuje pro Putina", nyní zase bodují bývalí výsadkáři, vyzývající k odchodu tyrana.

Ale i zde se našla odpověď. Donedávna neznámý zpěvák Tolibdžon Kurbanchanov, původem z Tádžikistánu, se stal novou hvězdou díky písni V.V.P. (iniciály Vladimira Vladimiroviče Putina), která prezidentského kandidáta opěvuje jako "božího posla" a spasitele Ruska.

Klip za pár dní vidělo přes 400 000 uživatelů, ale podle rozpolcených ohlasů se baví nejen Putinovi fanoušci.

"Bravo, Tolibdžone, jsi chlapík!" napsala jedna z posluchaček. Jiní se pustili do jízlivých posměšků. "Tvorba dostihla nových výšin! Ach, jaké verše! Slyš a raduj se!" sežehla dílko opoziční blogerka Marina Litvinovičová.

Rusko bude volit nového prezidenta 4. března. Hlavním favoritem je stávající premiér, který už vládl Rusku jako prezident v letech 2000 až 2008, než kvůli ústavě musel přenechat funkci svému nástupci Dmitriji Medveděvovi a na čtyři roky se přestěhovat do čela vlády.

Díky změnám v ústavě by Putin mohl v Kremlu setrvat příštích šest let.

autoři: Zahraničí, ČTK | 8. 2. 2012 13:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama