Rusko a USA si ve Vídni vyměnily 14 údajných špionů

Zahraničí Zahraničí
9. 7. 2010 13:10
Děti ruských špionů a špionek zatím zůstaly v USA.
Ruští špioni zadrženi v USA
Ruští špioni zadrženi v USA | Foto: Reuters

Moskva/Washington - Spojené státy a Rusko si dnes ve Vídni vyměnily 14 údajných špionů. Deset ruských špionů zadržených v USA odletělo směrem do Vídně již v noci na dnešek, Rusko na oplátku propustilo z vězení čtyři prozápadní agenty.

Dnes krátce po 11. hodině dopolední přistálo podle rakouských médií na vídeňském letišti Schwechat jedno ruské a jedno americké letadlo. Oba stroje zaparkovaly těsně vedle sebe, osoby byly z jednoho letadla do druhého převáženy v černém minivanu. Zhruba po devadesáti minutách letadla opět vzlétla.

Mezi propuštěnými ze Spojených států je také několik manželských párů. Minimálně jeden pár si podle agentury AP přeje, aby jeho děti zůstaly ve Spojených státech.

Ruský agent Michail Vasenko dnes prostřednictvím svého právníka naznačil, že jeho sedmnáctiletý syn zřejmě zůstane společně se svým nevlastním osmatřicetiletým bratrem ve Spojených státech. Sedmnáctiletý Juan je nadaný klavírista. Jeho nevlastní bratr, který pochází z prvního manželství Vasenkovy ženy Vicky Pelaezové, se živí jako právník.   

V USA zatím zůstane i jednoleté dítě

Osm z deseti členů ruské špionské skupiny vychovávalo ve Spojených státech děti různého věku. O odjezdu dětí do Ruska se vedou jednání; jak brzo ale budou moci děti za rodiči odjet, zatím jasné není. Jednomu z nejmladších dětí je jeden rok.

Zmíněná desítka ruských agentů přiznala před federálním soudem v New Yorku vinu. Soud je hned na to potrestal trestem vyhoštění. Podle agentur Reuters a AP Moskva propustí na oplátku podle stejného principu celkem čtyři americké špiony.

Do Vídně již ve čtvrtek přiletěl vědec a odborník na zbraně Igor Suťagin, který byl v Rusku odsouzen za špionáž pro americkou CIA. Z Vídně by měl pětačtyřicetiletý Suťagin odcestovat do Londýna.

Kromě Suťagina a explukovníka vojenské rozvědky Sergeje Skripala měl být propuštěn také bývalý rozvědčík Alexandr Zaporožskij a Gennadij Vasilenko, který podle ruských médií v minulosti šéfoval bezpečnostní službě ruské televizní stanice NTV Pljus a byl odsouzený za špionáž v roce 1998.

Noviny Daily Telegraph přinesly rozhovor s bývalým manželem agentky Anny Chapmanové
Noviny Daily Telegraph přinesly rozhovor s bývalým manželem agentky Anny Chapmanové | Foto: Reuters

Propuštěna bude také ruská "Femme Fatale"

Spojené státy měly naopak propustit mediálně nejznámější ruskou špionku Annu Chapmanovou. Osmadvacetiletá Ruska je v médiích nezřídka označována za "nejtajnější ruskou zbraň" či "Femme Fatale". Chapmanová je členkou skupiny, kterou koncem června zadržela americká FBI kvůli podezření ze špionáže.

Robert Baum, právní zástupce obviněné Anny Chapmanové, americkým novinářům řekl, že zadržení Rusové by v rámci soudního stání mohli "jít na dohodu". Přiznali by vinu v trestných činech s nejnižší sazbou a soud by rozhodl o jejich vyhoštění.

Oficiální představitelé americké justice odmítli záležitost komentovat, také rakouská ministerstva podle tamních médií tvrdí, že nemají žádné informace.

Agentura AFP uvedla, že Spojené státy mají zájem na co nejrychlejším průběhu výměny, aby nebyly příliš narušeny vzájemné vztahy obou velmocí. Jedná se o jednu z největších výměn agentů od dob studené války.

 

Právě se děje

Další zprávy