Foto: Reuters, Shutterstock, Aktuálně.cz
Žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny se v sobotu 24. června vzbouřili proti ministerstvu obrany. Při svém pochodu se dostali až do vzdálenosti 200 kilometrů od Moskvy, pak ale běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko vyjednal pro šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina odchod do exilu v Bělorusku.
Wagnerovci ovšem zdaleka nepůsobí jen na Ukrajině. Znamená tento konec rebelie i omezení jejich angažmá v Sýrii nebo Mali? Následující grafika přehledně mapuje dosavadní aktivity Wagnerovy skupiny, včetně těch byznysových.
Narodil se v Leningradě (dnešním Petrohradě) v roce 1961, tedy devět let po ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi.
narozen v Leningradě (dnešním Petrohradě) v roce 1961
Fotografie: Reuters | Aktuálně.cz
Vyrůstal bez otce, který brzy zemřel. Jako dvacetiletý byl odsouzen za loupežné přepadení, ve vězení si odseděl sedm let.
V devadesátých letech začínal jako prodavač ve stánku s hotdogy, pak spoluvlastnil síť pekáren. Začal podnikat v hernách a restauracích a v roce 1991 se seznámil s Putinem.
Poté, co se Putin stal prezidentem, získala Prigožinova firma Concord Catering kontrakty na dodávky jídla a pohoštění do Kremlu a také potravin pro ruskou armádu. I proto se mu někdy přezdívá „Putinův šéfkuchař“.
V roce 2014 Prigožin založil Wagnerovu skupinu s cílem, aby bojovala proti ukrajinské armádě na Donbasu.
Velkou část nákladů wagnerovců pokrývá ruský stát. Ten také skupině dosud poskytoval zbraně a munici. Putin krátce po zastavení tažení přiznal, že Rusko během posledního roku vyplatilo wagnerovcům 86 miliard rublů (v přepočtu 22 miliard korun).
Na „pojištění“ šlo navíc dalších 110 miliard rublů (asi 27,8 miliardy korun), není ale jasné, co přesně tím Putin myslel.
Rusko během posledního roku vyplatilo wagnerovcům
86 miliard rublů
(v přepočtu 22 miliard korun)
Na „pojištění“ šlo navíc od Ruska dalších
110 miliard rublů
(v přepočtu 27,8 miliardy korun)
Zdroje příjmů Wagnerovy skupiny ve světě:
ropa
zlato
diamanty
dřevo
Libye a Sýrie
Středoafrická
republika, Súdán
Středoafrická
republika
Středoafrická
republika
Rusko během posledního
roku vyplatilo wagnerovcům
86 miliard rublů
(v přepočtu 22 miliard korun)
Na „pojištění“ šlo navíc
od Ruska dalších
110 miliard rublů
(v přepočtu 27,8 miliardy korun)
Zdroje příjmů Wagnerovy
skupiny ve světě:
ropa
zlato
Libye a Sýrie
Středoafrická
republika, Súdán
diamanty
dřevo
Středoafrická
republika
Středoafrická
republika
Fotografie: Shutterstock
Žoldnéři ovšem inkasují peníze i různě ve světě, kde zrovna působí. Prigožin se například skrz uzavírání bezpečnostních kontraktů s vládou Středoafrické republiky dostává k právům na těžbu, díky nimž si podle časopisu Forbes mohl přijít až na miliardy dolarů.
Žoldnéři nejsou aktivní jen v Evropě, ale v hojném počtu i v Africe. Po víkendové vzpouře ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ujistil, že wagnerovci zůstanou nadále jako „instruktoři“ v Mali a Středoafrické republice. Oficiálně tam cvičí místní vojáky nebo mají různé bezpečnostní zakázky. OSN a Spojené státy ale wagnerovce dlouhodobě podezírají, že v Africe páchají válečné zločiny, rabují, mučí a znásilňují.
Pro více informací o působení wagnerovců ve světě klikněte do mapy.
Mapa: Aktuálně.cz | Fotografie: Reuters