K obraně vlasti připraven. Ruské školy zavádějí výuku ideologie a vojenský výcvik

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
19. 11. 2022 14:09
Od začátku invaze na Ukrajinu přizpůsobuje Rusko svůj vzdělávací systém válce. Nehledě na deficit státního rozpočtu, který podle návrhu zaslaného ke schválení Státní dumě dosáhne příští rok dvou procent HDP, nešetří Kreml na propagandě. Ve školách vznikají pozice poradců pro vlastenectví, zavádí se vojenský výcvik. Poprvé od rozpadu Sovětského svazu se také vrací hodiny ideologie.
Foto: Asociated Press

Slavnostní zahájení týdne

Školní týden začíná pro ruské žáky od letošního podzimu svátečně. Ministerstvo školství vypracovalo návod pro "obřad vztyčení vlajky a zpívaní státní hymny", děti po celém Rusku tak právě tímto způsobem každé pondělí vítají nový týden. Podle odhadů mezinárodního serveru Statista je v zemi zhruba 40 tisíc základních a středních škol.

Vyvěšení vlajky podle ministra školství Sergeje Kravcova "podporuje smysl pro vlastenectví a občanství u mladé generace". Školy také plánují organizovat každoroční studia státních symbolů země. Na začátku srpna vláda oznámila, že za ruské vlajky a znaky do škol plánuje utratit přes 970 milionů rublů, v přepočtu asi 373 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy