"Vymývání mozků." V ruských školách mají nové besedy, učí děti o smrti pro vlast

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
14. 9. 2022 18:49
Výuka na ruských školách od začátku letošního září připomíná návrat do sovětských dob. Žáci po zazpívání státní hymny a slavnostním obřadu vztyčení vlajky dochází každý týden na výuku vlastenectví. Učitelé jim na nich mimo jiné vysvětlují, že "skuteční vlastenci jsou připraveni bránit svou vlast se zbraněmi v rukou".
Rusko zavádí vyvěšování vlajek ve školách a hodinu věnovanou vlastenecké výchově. | Video: Asociated Press

"Na území dnešní Ukrajiny se začala vytvářet protiruská enkláva, která ohrožuje naši zemi. Naši hoši, kteří tam bojují, chrání jak obyvatele Donbasu, tak samotné Rusko," řekl počátkem září prezident Vladimir Putin před skupinou studentů v Kaliningradu, kde navštívil jednu z tamních škol.

Jeho projev byl součástí první hodiny vlastenecké výuky, která se nazývá Rozhovory o důležitých věcech. Od 5. září je povinná pro ruské školáky prvních až jedenáctých tříd, ačkoliv někde začala už dříve. Informace se různí - některé školy výuku označují jen jako mimoškolní aktivitu.

V rámci nových hodin a besed učitelé vykládají o lásce k vlasti, aby žáci podle ruského ministra školství Sergeje Kravcova "nezůstali v informační válce sami". Impulzem pro jejich zřízení byla válka na Ukrajině, kterou Kreml označuje za zvláštní vojenskou operaci.

Nezávislý ruskojazyčný server Meduza popsal jednu z prvních hodin, na které učitelka v moskevské škole vyprávěla dětem o tom, jak "nacionalisté" zabili čtyřleté dítě. Výklad pak nahráli a předali médiím sami žáci. Jinde zase učitelé probírali se studenty lekci "Naše země - Rusko", která se týkala i války na Ukrajině.

Obsah této lekce se liší podle věku žáků. Učitelé těch nejmladších v prvních a druhých třídách měli podle manuálu vykládat o ruské přírodě, zatímco žáci třetích a čtvrtých tříd si už měli vyslechnout přednášku o tom, že člověk musí podporovat svou zemi a pracovat na jejím obohacení a zkrášlení. Následovat měla diskuse o větách: "Není děsivé zemřít pro svou vlast." Nebo "Šťastná vlast má větší cenu než život."

Starší žáci z pátých až sedmých tříd dostali podle manuálu "kreativní úkol", v rámci něhož měli vyřešit problémovou situaci na příkladu "zvláštní vojenské operace". "Mezi cíle zvláštní vojenské operace patří chránit obyvatelstvo Donbasu, které bylo vystaveno šikaně a útlaku ze strany kyjevského režimu, odzbrojit Ukrajinu a nedovolit, aby na jejím území byly umístěny vojenské základny NATO. Ruské ozbrojené síly spolu se silami Doněcké a Luhanské lidové republiky aktivně pracují na dosažení těchto cílů," uvádí scénář lekce.

Ještě starší žáci se učili o tom, co znamená být vlastencem - tedy bránit svou zemi se zbraněmi v rukách. Studenti 10. a 11. tříd si měli projít interaktivní hrou "Spojte obrázky", která ilustruje údajně nejdůležitější události posledních desítek let. V části, která se věnuje té nejpozdnější éře, jsou dva obrázky: tanková kolona ruské armády a plačící žena poblíž mrtvých dětí při teroristickém útoku v Beslanu. K tomu došlo v roce 2004, kdy se školní budovy v Severní Osetii na jihu Ruska zmocnili čečenští separatisté.

Názor si nechte pro sebe

Podrobné plány lekcí nebo manuály pro učitele jsou dostupné online, ruské ministerstvo školství pro ně vytvořilo zvláštní webové stránky. Kromě metodických materiálů jsou jim tu k dispozici i různá videa, plakáty nebo interaktivní prvky.

Podle dostupných zdrojů ministerstvo dosud vynaložilo na vypracování interaktivních materiálů 22 milionů rublů, tedy v přepočtu asi devět milionů korun. 

Aby byli učitelé dostatečně připraveni, resort nechal vyrobit i sérii videopřednášek. Moskevští pedagogové taky dostali pozvánku na videokonferenci pořádanou šéfkou prokremelské televize RT Margaritou Simonjanovou a mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marijí Zacharovovou. Simonjanová na ní například řekla, že učitelé mohou mít vlastní názory na Ukrajinu a Vladimira Putina, ale musí hájit zájmy státu, protože pracují ve veřejné škole.

Zprávy z nezávislých ruských médií dokládají četné případy nátlaku a zastrašování ruských učitelů, aby veřejně podporovali válečné úsilí a učili své žáky o tom, co Kreml nazývá "zvláštní vojenskou operací". Několik učitelů bylo za protiválečné výroky potrestáno pokutou nebo propuštěno.

"Pokud se učitel odchýlí od plánu lekcí, může se dostat do velmi nebezpečné pozice," uvedl učitel ruštiny a literatury z jedné moskevské školy pro Rádio Svobodná Evropa

Když dítě nepřijde, má záznam v docházce

Ministr Kravcov avizoval zavedení nového předmětu už v červenci, tehdy ale tvrdil, že učitelé budou s žáky debatovat o "hodnotách ruské společnosti". Když se po zveřejnění osnov ukázalo, že výuka bude obsahovat i de facto propagaci války, někteří učitelé a rodiče se rozhodli hodiny bojkotovat

Jednou z nich je obyvatelka ruského města Petrozavodsk Anastasia Lukinová, která pro nezávislý ruský server Mediazona vylíčila, že se pokusila domluvit s třídní, aby její syn hodiny nenavštěvoval. Dostala však odpověď, že to není možné, protože školy pro tuto výuku evidují docházku zvlášť.

Lidí jako Lukinová je ale více. Podle předsedy odborů Daniela Kena dostává jeho Aliance učitelů každý den třicet až padesát zpráv od rodičů. Co však udělají učitelé a vedení školy, když dítě vynechá vlasteneckou výuku, je podle něj z pohledu legislativy šedá zóna. V zákoně se mluví o mimoškolní aktivitě, kde by měla být docházka jen dobrovolná.

Zákonnost změn ve vzdělávacím systému zpochybňují také právníci, kteří odkazují na ruskou ústavu, ze které vyplývá zákaz učitelům a vzdělávacím institucím "využívat vzdělávací aktivity k politické agitaci nutící studenty k přijetí politického, náboženského nebo jiného přesvědčení".

"Toto je agitace a vštěpování státní ideologie jako v sovětských dobách. Je to vymývání mozků nejen dětem, ale i učitelům," sdělil například listu The Moscow Times právník Michail Beniaš.

Rozhovory o důležitých věcech jsou jednou z několika vzdělávacích reforem, které nyní probíhají v ruských školách a navazují na snahu Ruska posílit kremelský narativ. Ministr školství Kravcov již dříve oznámil, že v každé škole bude zavedena nová pozice poradce ředitele pro výchovu. Tento člověk se bude věnovat "informační a výchovné práci se školáky a pedagogickými pracovníky".

Kromě vlasteneckých hodin ministerstvo školství také vypracovalo speciální návod pro "obřad vztyčení ruské vlaky a zpívaní státní hymny". Vláda na začátku srpna oznámila, že kvůli tomu plánuje utratit přes 970 milionů rublů (373 milionů korun) za ruské vlajky a erby do škol.

Video: Rusové si na sankce zvykli a věří v lepší zítřky, říká politolog

Nejistota, která zachvátila Rusko bezprostředně po zavedení západních sankcí, podle analytiků polevila. | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy