"Jelikož jsou prvky raketové obrany, umístěné v podzemních silech, slabě chráněny, jsou všechny typy našich letadel s to použít proti nim elektronická protiopatření nebo je fyzicky zničit," řekl dnes v Moskvě novinářům velitel ruského strategického
bombardovacího letectva Igor Chvorov.
Další silácký výrok
Jeho výroky jsou další v dlouhé řadě siláckých reakcí Ruska na nedávno oznámený záměr USA umístit na českém území radar dalekého dosahu a v Polsku protiraketové střely.
Záměr Američanů ostře kritizovala už celá řada ruských vládních činitelů v čele s prezidentem Vladimirem Putinem, jakož i ruská generalita.
Velitel ruských raketových vojsk Nikolaj Solovcov se před časem nechal slyšet, že jeho síly by byly schopny zacílit na předpokládaná zařízení, pokud by tak rozhodlo vedení země.
Američané se snaží Rusy přesvědčit, že budovaná raketová obrana není namířena proti Rusku.
Jejím účelem by prý bylo chránit USA před raketovými útoky z takových zemí, jako je Írán. Putin však prohlásil, že tomuto tvrzení nevěří, a varoval, že Rusko by v případě vybudování základny podniklo "asymetrická protiopatření".
O raketách na summitu EU?
Otázka americké protiraketové základny v Česku a Polsku by se mohla dostat i na pořad jednání nadcházejícího jarního summitu Evropské unie, na němž se ve čtvrtek a v pátek v Bruselu sejdou šéfové vlád a hlavy států evropské sedmadvacítky.
Ve svém nejnovějším vydání to uvádí obvykle dobře informovaný německý týdeník Der Spiegel.
Zatímco německé předsednictví se dosud chtělo soustředit na ochranu ovzduší a odbourávání byrokracie v EU, stále více německých politiků, a to jak z opozice, tak z obou stran vládnoucí velké koalice, naléhá, aby Berlín v prvním pololetí mluvil také o raketách.
Evropané by neměli "předem odmítat obavy Moskvy", říká v týdeníku šéf vládní koaliční strany CSU a bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber. "Rozhovory jsou nutné," dodává.
Šéf socialistické frakce v Evropském parlamentu Martin Schulz vyzývá kancléřku Angelu Merkelovou, aby otázku základen přímo nastolila na pořad vrcholné schůzky. "Pro EU je to ústřední téma," tvrdí Schulz.
Nejcitlivější zbrojní projekt od konce studené války
"Americké plány protiraketové obrany by se měly probrat na summitu," uvádí také předseda zahraničního výboru německého parlamentu Ruprecht Polenz z vládní strany CDU. "Kancléřka Merkelová by měla usilovat o jednotné stanovisko Evropanů."
Nastolení tématu na summitu v Bruselu žádá od Merkelové také Šéf opozičních liberálů (FDP) Guido Westerwelle.
Kancléřka podle Spiegelu zatím záležitost s americkým prezidentem Georgem Bushem neprobírala.
"Nejcitlivější zbrojní projekt od konce studené války přitom má potenciál rozdělit Evropu," píše časopis.