Ruská vojenská intervence v Bělorusku nyní nehrozí, věří Petříček

ČTK ČTK
12. 9. 2020 15:05
Přímá ruská vojenská intervence v Bělorusku podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nyní nehrozí. Hrozbou je naopak postupné osekávání suverenity Běloruska. Jeho autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko čelí nebývalým masovým demonstracím po prezidentských volbách, jejichž výsledky jsou považovány za zfalšované.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Ministr zahraničí Tomáš Petříček | Foto: Archív: Aktuálně.cz

Petříček to v sobotu uvedl na mezinárodním sympoziu o demokracii v 21. století, které v Praze uspořádala nezisková organizace Institute H21 kolem mecenáše Karla Janečka.

Podle Petříčka je třeba vyvíjet podporou občanských iniciativ, církví či nezávislých odborů tlak na Lukašenkův režim, aby začal jednat se zástupci opozice, a "zabránit narušení suverenity a územní celistvosti" Běloruska.

Lukašenko chce v pondělí mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem mimo jiné o další integraci obou zemí v rámci společného svazového státu. Podle Petříčka je nutné "nepřipustit situaci, že pro Lukašenka bude jediné východisko vzdát se suverenity". "Rusko se zatím chová velmi opatrně," podotkl ministr.

Situací v Bělorusku se má za týden zabývat Evropská unie, která se vesměs shoduje na zavedení sankcí vůči představitelům běloruského režimu, jež jsou odpovědni za represe a násilí vůči účastníkům demonstrací. Mezinárodní platformou pro jednání s Běloruskem by mohla také být Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, naznačil ministr.

Nynější situace v Bělorusku je podle Petříčka zlomová v tom, že se tamní občané probudili z politické apatie. Lukašenko během epidemie koronaviru ukázal, že "ztratil kontakt s realitou" a "neví, co se v jeho zemi děje", uvedl Petříček. Nynější protesty se od předchozích liší svou masovostí, dlouhodobostí azáběrem do všech vrstev společnosti, podotkla historička běloruského původu Alena Marková z Karlovy univerzity.

Dopady epidemie

Epidemie koronaviru má dopady i na ostatní státy, shodovali se další účastníci sympozia. Profesor sociologie na univerzitě v Osnabrücku György Széll poukázal mimo jiné na potřebu bránit demokratické systémy a instituce proti populistickým snahám o jejich změnu. Podle něj se společnost musí na přítomnost koronaviru adaptovat, neboť zcela vymýtit se ho nepodaří.

Rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová zopakovala sedm klíčových podmínek občanské iniciativy KoroNERV-20 pro restart českého hospodářství. Mezi ně patří změna orientace na maximální zisk ve prospěch udržitelné ekonomiky a regionalizace včetně investic. Přijímaná opatření by podle Nerudové neměla ohrožovat podstatu fungování svobodné a demokratické společnosti.

Video: Lukašenko přestal mlátit dav. Likvidace hrozí konkrétním lidem, strach je všude.

Režim změnil strategii. Zjistil, že naběhnout na demonstranty k ničemu nevede. Teď se zaměřil na lidi, kteří nejsou pod takovým drobnohledem, říká. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy