Putin miliardy nepotřebuje. Do penze se nechystá a jachtu mu koupí Abramovič, zní z Moskvy

ČTK ČTK
6. 4. 2016 10:23
Ruský publicista Matvej Ganapolskij se v komentáři pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy dotýká aféry kolem petrohradského virtuóza Sergeje Roldugina, přes jehož firmy mohly projít miliardy z pochybných transakcí podnikatelů považovaných za Putinovy staré přátele. Sám ruský prezident ale podle autora žádné peníze nemá, protože je nepotřebuje.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Po zveřejnění všech jmen Rusů, kteří posílali peníze do daňových rájů přes ruského violoncellistu Sergeje Roldugina, teď začnou slavit vítězství všichni ti, kdo prý věděli o ukradených miliardách prezidenta Vladimira Putina.

Panamské dokumenty jsou na stole a jejich výpověď je prý nezvratná. Jenže ve skutečnosti na Putina nikdo nic nemá a nebude mít. Ruský prezident totiž žádné peníze nemá, konstatoval v komentáři pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy ruský publicista Matvej Ganapolskij.

Autor odkazuje na petrohradského virtuóza, přes jehož firmy mohly projít miliardy z pochybných transakcí podnikatelů považovaných za Putinovy staré přátele. Roldugin, Putinův přítel a kmotr jeho dcery, podle dokumentů z panamské právní firmy Mossack Fonseca zprostředkoval masivní převody ve výši dvou miliard dolarů (47 miliard korun) pro lidi z blízkého okolí ruského prezidenta.

K čemu peníze?

K čemu by ale sám Putin potřeboval peníze? ptá se Ganapolskij. Aby šel do penze a užíval spokojený život? Putin se do penze nechystá a spokojeně žije už teď. Koupit si jachtu? Těch mu (ruský oligarcha) Roman Abramovič koupí třeba sto. Koupit hotel v Itálii? Putina by hostil jakýkoli ruský miliardář třeba deset let.

Je to všechno hloupost, soudí ruský analytik. Putin si je vědom, že jakmile by peníze použil, kdokoli by se mohl zeptat, kde peníze vzal. A kdyby je předal do úschovy nějakého "čestného" Roldugina, nemá záruku, že ho bývalý kamarád nepodrazí, jakmile ztratí úřad.

"Vladimir Putin se opírá o skupinu podnikatelů, jejichž jádro tvoří přátelé z dob, kdy nynější prezident působil v Petrohradě. Využívá je k řešení operativních a občas neveřejných úkolů," cituje autor z analýzy listu Novaja gazeta. Všichni vědí, o jaké úkoly jde, poznamenává Ganapolskij.

Putinovo politbyro

Za dveřmi jsou volby, kde vzít peníze na zaplacení důchodců? Kde vzít peníze na výplatu demonstrantů? Vidíme-li, jak po ulici evropské metropole kráčí proruská demonstrace - je to právě z této peněženky.

Vidíme-li, jak jakási evropská strana volá po zrušení protiruských sankcí - je to opět z té samé peněženky. Když takzvaní vlastenci v Donbasu dostávají zbraně a plat - je to z této peněženky. Jestliže všemožní západní politologové rozšafně rozumují o Putinově moudrosti a o tom, že zase nad všemi vyhrál - i tady se otvírá ta samá peněženka.

V sovětských dobách komunistické politbyro schvalovalo výdaje na financování komunistických stran a prokomunistických hnutí, buněk a médií.

Teď o tom rozhoduje Putinovo politbyro, miliardáři Kerimov, Mordašov a Kostin, management banky VTB, vedení Rosněfti, představenstvo Sberbanky a další lidé sedící na penězích. Platí daň za velikost Ruska. Platí, aby lidem vtloukli do hlavy legendu o mírumilovném a správném Rusku, které vede jejich přítel Putin. Člověk, bez něhož by nebyli ničím, který je nechává vydělávat miliardy, uvádí v komentáři Ganapolskij.

 

Právě se děje

Další zprávy