Damašek - Ruská státní televize lživě prezentovala zákulisní fotografie štábu z natáčení mého filmu z roku 2016 jako údajný důkaz toho, že videa lidí vystavených chemikáliím při útoku na syrské město Dúmá ve východní Ghútě zinscenovali povstalci. V rozhovoru pro agenturu AP to řekl syrský režisér Humám Husarí. Reportáž ruské televize označil za "zoufalý a trapný pokus popřít útok na Dúmu, který se očividně stal".
Reportáže ruských televizí Rossija 1 a Pervyj kanal z 22. dubna podporují tvrzení Moskvy a Damašku, že žádné chemické zbraně v Dúmě použity nebyly. Reportéři mimo jiné uvádějí, že ve snaze démonizovat režim Bašára Asada vznikají v Sýrii inscenovaná videa o chemických útocích, což například dokládají fotografiemi filmového štábu, který podobné záběry připravoval.
Ruské televize ale podle Husarího použily zákulisní snímky, které byly pořízeny při natáčení jeho filmu v roce 2016. Na fotografiích je zachycen štáb včetně Husarího natáčející herce. V rozhovoru pro agenturu AP mladý syrský režisér řekl, že jeho film, na kterém stále pracuje, nese název Chemikálie a je fiktivním krátkým dramatem na motivy chemického útoku ve východní Ghútě v roce 2013.
Dúmá se 7. dubna letošního roku stala terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů a který opoziční síly a Západ připisují syrské vládě prezidenta Bašára Asada. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají.
Spojené státy, Británie a Francie reagovaly koordinovaným vojenským úderem na syrské cíle, které podle západních zemí sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel. Damašek a Moskva nálety ale označily za agresi vůči svrchovanému státu.
Experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kteří byli pověřeni hledáním chemických stop, v Dúmě o víkendu odebrali první vzorky a dnes druhé. Laboratorní analýza má odhalit, zda byly chemické zbraně použity. OPCW nicméně není pověřena rozhodnout o tom, kdo je za případný chemický útok zodpovědný.