Ruská pomsta v Černobylu: Vojáci v Rudém lese nastražili miny i pasti z granátů

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
28. 4. 2022 18:57
Výbušniny, nástražné pasti reagující na dotek či miny. Ruští vojáci jadernou elektrárnu v Černobylu opustili na konci března, odstraňování následků jejich řádění ale potrvá roky.
Tady byli Rusové. Dron odhalil opuštěné pozice okupantů v Černobylu | Video: Reuters

Britský deník The Times popisuje, že okupanti v černobylském Rudém lese ukryli velké i malé výbušniny a jednoduché nástražné pasti vyrobené z granátů a drátů. Svět si v těchto dnech připomíná šestatřicáté výročí havárie této jaderné elektrárny.

Během ruské invaze Černobylem prošlo více než deset tisíc jednotek ruské armády. "Jsou tady stovky výbušnin a nástražných pasti. Ani nevíme, co všechno v lese je. Odminování potrvá léta," upozornil ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj při návštěvě areálu.

Podle ukrajinského ministerstva obrany ruští vojáci v Rudém lese, nejvíce kontaminované oblasti černobylské zóny, vykopali zákopy. Ocitli se tak v ohrožení zdraví nebezpečnou radiací.

Borovicový Rudý les leží v bezprostřední blízkosti atomové elektrárny. Během havárie 26. dubna 1986 absorboval velkou dávku radioaktivního prachu, který následně zbarvil stromy do ruda. Za tři desetiletí od katastrofy radionuklidy pohltila půda, ruská armáda tedy mohla vyhloubením zákopů radioaktivitu rozvířit.

"V roce 1986 Sovětský svaz vystavil nebezpečí jaderné a ekologické katastrofy celou Evropu. Tentokrát bylo nebezpečí stejné. (Ruští vojáci) nemají ponětí, co dělají, nemají ponětí o ochraně před radiací, ignorují všechny mezinárodní normy a úmluvy. Přicházejí sem jako mongolská horda," uvedl poslanec ukrajinského parlamentu Oleh Bondarenko.

Desítky let staré dozimetry

Na riziko radiačního nebezpečí přitom v Černobylu upozorňuje řada cedulí, Rusové na ně však podle zaměstnanců elektrárny nebrali ohled a po Rudém lese se pohybovali bez ochranných pomůcek. Šéf Státní agentury Ukrajiny pro správu uzavřených zón Jevhenij Kramarenko vysvětlil, že velení nedalo ruským vojákům před nasazením žádné pokyny. Dozimetry, které dostali, pochází podle Kramarenka z padesátých a šedesátých let.  

"Tak zastaralá technologie pravděpodobně nebude fungovat. Leda jako psychické ujištění, že mají předmět, který monitoruje radiační situaci," dodal.

Nasazení ruských vojáků v Černobylu mělo nakonec za následek mírné zvýšení radiace. Vyšetřování týmu generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grossiho potvrdilo, že se tak stalo v důsledku projíždějící techniky. Největší dávce radiace se pravděpodobně vystavili ruští vojáci, kteří v černobylské oblasti budovali terénní obranné prvky. Někteří ozbrojenci pracovníkům elektrárny dokonce podle agentury Reuters přiznali, že o černobylské katastrofě z roku 1986 neměli ani ponětí.

Rabování v elektrárně

Britský list The Times také napsal, že ruští vojáci z areálu zakonzervované jaderné elektrárny ukradli počítače, kancelářské vybavení a hasičské vozy. Podle ředitele ukrajinské akademie Anatolij Nosovského zničili také měřicí zařízení, rozbili trezory, odstranili počítačové servery a vytrhli základní desky. Zároveň vyrabovali obchody a prostory pro ubytování zaměstnanců

Ruská armáda obsadila Černobyl, který se nachází na hlavní trase z Běloruska do Kyjeva, hned první den invaze, opustila ji až v souvislosti se stahováním vojsk z oblasti okolo hlavního města. Nyní se okupanti soustředí na dobytí východní Ukrajiny, kontrolují také atomovou elektrárnu v Záporoží, jednu z největších svého druhu v Evropě. Při jejím obsazování na začátku března areál ostřelovali a způsobili tím požár.

V dubnu tam dorazilo více než dvacet novinářů z ruských propagandistických médií. Do elektrárny už dříve dorazili zaměstnanci ruského Rosatomu, ruského státního podniku, který provozuje jaderná zařízení. Ukrajinské úřady v dopise pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii varovaly, že Rusko chce začlenit Záporožskou jadernou elektrárnu pod Rosatom. V jejích prostorách nyní operují stovky ruských vojáků a reaktory dál vyrábí elektřinu. 

Video: Ruské tanky mají vadu, která Ukrajincům nahrává

Nepoučitelné Rusko. Jeho tanky mají vadu, která Ukrajincům nahrává. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy