"Když to dokážou, už se nezastaví." Ukrajinský generál otevřeně o stavu na frontě

Reuters Michaela Prešinská Reuters, Michaela Prešinská
17. 1. 2024 10:50
Jeho chování je nestranné, poselství jasné – tak píší o ukrajinském generálovi Oleksandrovi Syrském zpravodajské weby. Velitel pozemních sil v rozhovoru pro Reuters přiznal, že Ukrajina není na bojišti v dobré situaci. Poslední týdny se soustředí především na obranu východního úseku tisíckilometrové válečné fronty. "Blíží se výročí začátku války a Rusko chce převzít iniciativu," říká.
Naději, že se Ukrajině podaří své území ubránit, generál neztrácí. | Video: Reuters

Generálplukovník Oleksandr Syrskyj v rozhovoru zdůraznil, že se situace na Ukrajině značně změnila, stejně jako vyhlídky na zásadní průlom v boji. Navzdory očekáváním, která měla armáda od letní protiofenzivy, se ruská obrana v bojích z velké části udržela. "Naše cíle se nemění. Chceme setrvat na pozicích a vyčerpat nepřítele. Způsobit Rusům maximální ztráty," řekl agentuře Reuters.

Podle osmapadesátiletého muže Rusové tlačí na obranu na východní frontě v několika směrech s cílem získat plnou kontrolu nad průmyslovou oblastí Donbasu. "A to i přes velké ztráty na lidech a zásobách," poznamenal. Okupantům jde podle něj zejména o obsazení Doněcké a Luhanské oblasti. "Mají v plánu dosáhnout řeky Oskil, aby pokryli její křídlo. Myslím, že pokud to dokážou, už se nezastaví," uvedl v rozhovoru Syrskyj.  

Ukrajinští vojáci připravují v liniích aktivní obrany menší protiútoky, které mají nepřítele udržet v napětí, mezitím co se snaží chopit iniciativy. Dodává, že boje na obou stranách nyní probíhají v menším měřítku, aby se ušetřila munice i lidská síla.

Naději, že se Ukrajině podaří své území ubránit, generál neztrácí. "Myslím, že šance je vždycky. Musíme ji prostě najít a využít. Nelze všude umístit vojáky, není možné všude vytvořit silné obranné linie. Ať se děje, co se děje, některé oblasti budou silněji bráněny, jiné zas méně kvůli krajině nebo svému významu," říká s odkazem na slavný citát slavného thébského vojevůdce Epameinonda. "Soustředit síly na nejdůležitějším místě v nejvhodnější dobu. Tato zásada neztratila svůj význam dodnes," podotýká.  

Syrskyj velí ukrajinským pozemním silám od roku 2014. Ve stejném roce si vysloužil přezdívku "sněžný leopard". "Bojovali jsme proti Moskvou podporovanému povstání na východě Ukrajiny za použití taktiky, která se v lecčem podobala lovu kočky," vysvětlil. Podle Syrského ho Moskva stále považuje za hrozbu, o čemž svědčí nejeden pokus o atentát na jeho osobu.  

Ukrajinská pomsta. Přijdou útoky, které Rusy už budou opravdu bolet, míní analytik (11. 1. 2024)

Spotlight News - Lukáš Visingr | Video: Martin Krepindl
 

Právě se děje

Další zprávy