Kyjev - Nově zvolený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podle všeho zaujme jiný postoj k přítomnosti ruské námořní flotily v Sevastopolu, než má odcházejí hlava státu Viktor Juščenko.
Janukovyčův poradce Leonid Kožara, údajně kandidát na post ministra zahraničí v budoucí vládě, to řekl v rozhovoru pro španělský deník El País.
Juščenko nechtěl, aby ruské válečné lodě zůstaly v Sevastopolu po roce 2017, kdy vyprší rusko-ukrajinská smlouva o pronájmu přístavu.
To vyvolalo velké napětí mezi Moskvou a Kyjevem, protože pro ruskou armádu je nepředstavitelné, že by Sevastopol na pobřeží Černého moře musela opustit.
Nový prezident dovolí ruskému námořnictvu zůstat, ale chce za to více peněz.
Reportáž Aktuálně.cz
"Rusko nám platí ročně 92 milionů dolarů. To je směšná cena, která už neodpovídá současné době. Podmínky pronájmu je třeba změnit," prohlásil Kožara.
Uvedl rovněž, že Ukrajina se nebude bránit tomu, kdyby si chtěla přístav v Sevastopolu pronajmout pro své loďstvo i jiná země. Potvrdil ale, že Janukovyč nebude usilovat o vstup Ukrajiny do NATO, na rozdíl od Viktora Juščenka.
"Většina Ukrajinců je proti tomu a nechceme vyprovokovat Rusko k agresivnímu chování," uvedl pravděpodobný příští šéf ukrajinské diplomacie.
Janukovyčovi, který bude slavnostně uveden do funkce 25. února, už blahopřál ruský prezident Dmitrij Medveděv a pozval ho na návštěvu Ruska.
Poražená kandidátka Julija Tymošenková svoji porážku v prezidentských volbách neuznala a odmítla také rezignovat jako premiérka. Janukovyče tak čeká úkol zajistit si v parlamentu alespoň těsnou většinu nebo vypsat nové parlamentní volby.