Ruská a syrská armáda útočí na nemocnice v Sýrii, tvrdí Amnesty

ČTK ČTK
17. 5. 2019 21:48
Syrský režim za podpory svého ruského spojence "systematicky a záměrně" útočí na nemocnice a další zdravotnická zařízení na severozápadě země. Ve své zprávě to dnes oznámila organizace Amnesty International (AI). O zhoršující se situaci v severozápadní syrské provincii Idlib v pátek jednala Rada bezpečnosti OSN.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Informaci AI v pátek potvrdila OSN, když oznámila že za minulé tři týdny v této části Sýrie bylo terčem útoků 18 zdravotnických center.

Jsou v oblasti, kterou mají podle loňské dohody chránit Rusko a Turecko. Syrská armáda ale nyní vede ofenzivu proti zbývajícím radikálům a opozici, kteří jsou soustředěni v Idlibu a hraničních oblastech sousedních provincií. OSN boje sleduje a upozornila, že v ohrožení jsou tři miliony civilistů.

Britská velvyslankyně při OSN Karen Pierceová dnes v RB OSN odpověděla na otázku, kdo nese za situaci odpovědnost, toto: "Víme, že jediné země, které tam operují letadly, jsou Rusko a Sýrie. Je tedy odpovědí, že odpovědnost mají syrské a ruské letectvo?"

Úřadující americký velvyslanec při OSN Jonathan Cohen útoky na zdravotnická zařízení připsal rovněž Rusku a Sýrii. Co je podle něj znepokojující, je to, že některé z těchto center jsou na seznamu, který spolu s OSN vypracovalo Rusko a označilo je za místa, jež je třeba útoků ušetřit.

Ruský vyslanec u OSN Vasilij Něbenzja prohlásil, že syrská ani ruská armáda na civilisty neútočí, a zpochybnil zdroje, s jejichž pomocí OSN informace o útocích ověřuje. "Kategoricky odmítáme obvinění z porušování mezinárodního humanitárního práva," řekl.

Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock řekl, že neví, kdo je za útoky odpovědný. Ví prý ale, že nejméně v jednom případě útok zorganizovali lidé, kteří mají přístup k moderním a přesným zbraním. Dodal, že své aktivity přerušilo nebo omezilo 49 zdravotnických zařízení, některá z nich z obavy z útoku. Poškozeno v bojích prý bylo i 17 škol. V minulých třech týdnech podle něj přišlo o život 160 lidí a 180.000 lidí odešlo z domovů.

AI svou zprávu vypracovala na základě svědectví zdravotníků ze severozápadní Sýrie. Personál čtyř nemocnic v Idlibu a Hamá organizaci sdělil, že jejich nemocnice byly bombardovány, ačkoli jejich přesné umístnění bylo oznámeno syrské i ruské vládě.

"Přestěhovali jsme zraněné do suterénu. Při druhém náletu byly přerušeny dodávky proudu. Snažili jsme se zastavit krvácení. Následoval třetí a čtvrtý nálet," řekla AI zdravotnice z nemocnice v Kafr Nablu, který leží na západě provincie Idlib.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy