Ruská a syrská armáda útočí na nemocnice v Sýrii, tvrdí Amnesty

ČTK ČTK
17. 5. 2019 21:48
Syrský režim za podpory svého ruského spojence "systematicky a záměrně" útočí na nemocnice a další zdravotnická zařízení na severozápadě země. Ve své zprávě to dnes oznámila organizace Amnesty International (AI). O zhoršující se situaci v severozápadní syrské provincii Idlib v pátek jednala Rada bezpečnosti OSN.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Informaci AI v pátek potvrdila OSN, když oznámila že za minulé tři týdny v této části Sýrie bylo terčem útoků 18 zdravotnických center.

Jsou v oblasti, kterou mají podle loňské dohody chránit Rusko a Turecko. Syrská armáda ale nyní vede ofenzivu proti zbývajícím radikálům a opozici, kteří jsou soustředěni v Idlibu a hraničních oblastech sousedních provincií. OSN boje sleduje a upozornila, že v ohrožení jsou tři miliony civilistů.

Britská velvyslankyně při OSN Karen Pierceová dnes v RB OSN odpověděla na otázku, kdo nese za situaci odpovědnost, toto: "Víme, že jediné země, které tam operují letadly, jsou Rusko a Sýrie. Je tedy odpovědí, že odpovědnost mají syrské a ruské letectvo?"

Úřadující americký velvyslanec při OSN Jonathan Cohen útoky na zdravotnická zařízení připsal rovněž Rusku a Sýrii. Co je podle něj znepokojující, je to, že některé z těchto center jsou na seznamu, který spolu s OSN vypracovalo Rusko a označilo je za místa, jež je třeba útoků ušetřit.

Ruský vyslanec u OSN Vasilij Něbenzja prohlásil, že syrská ani ruská armáda na civilisty neútočí, a zpochybnil zdroje, s jejichž pomocí OSN informace o útocích ověřuje. "Kategoricky odmítáme obvinění z porušování mezinárodního humanitárního práva," řekl.

Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock řekl, že neví, kdo je za útoky odpovědný. Ví prý ale, že nejméně v jednom případě útok zorganizovali lidé, kteří mají přístup k moderním a přesným zbraním. Dodal, že své aktivity přerušilo nebo omezilo 49 zdravotnických zařízení, některá z nich z obavy z útoku. Poškozeno v bojích prý bylo i 17 škol. V minulých třech týdnech podle něj přišlo o život 160 lidí a 180.000 lidí odešlo z domovů.

AI svou zprávu vypracovala na základě svědectví zdravotníků ze severozápadní Sýrie. Personál čtyř nemocnic v Idlibu a Hamá organizaci sdělil, že jejich nemocnice byly bombardovány, ačkoli jejich přesné umístnění bylo oznámeno syrské i ruské vládě.

"Přestěhovali jsme zraněné do suterénu. Při druhém náletu byly přerušeny dodávky proudu. Snažili jsme se zastavit krvácení. Následoval třetí a čtvrtý nálet," řekla AI zdravotnice z nemocnice v Kafr Nablu, který leží na západě provincie Idlib.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy