Rus napsal diplomovou práci za den pomocí umělé inteligence. Univerzita mu ji uznala

ČTK ČTK
15. 3. 2023 19:28
Student v Rusku úspěšně obhájil diplomovou práci, kterou napsal za den s pomocí chatbota ChatGPT nadaného umělou inteligencí od americké organizace OpenAI, informoval student na svých sociálních sítích. Uvedl také, že někteří vyučující ho dokonce poprosili, aby je do používání umělé inteligence zasvětil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Alexandr Žadan, student Ruské státní humanitní univerzity, přiznal, jakým způsobem práci vytvořil, ještě dříve, než diplom obdržel. Na Twitteru totiž popsal, že práci napsal s pomocí ChatGPT za 23 hodin. Univerzitní systém na odhalování plagiátů pak stanovil, že práce je z 82 procent originální. Při obhajobě Žadan získal známku dostatečně.

Mnozí uživatelé Twitteru ho ale za způsob vytvoření diplomové práce kritizovali a poukazovali na možné porušení etiky studia. Univerzita posléze diplomovou práci znovu prověřovala a uspořádala ohledně tohoto případu i kulatý stůl, kam pozvala novináře. Nakonec se univerzita rozhodla studentovi diplom udělit.

Rektor Alexandr Bezborodov podle zpravodajského portálu Meduza uvedl, že případ svědčí o nutnosti vylepšit systém odhalující plagiáty a celkově přehodnotit přístup k psaní diplomových prací.

Žadan umělou inteligenci využívá pravidelně ve své práci v marketingu. Diplom prý k práci nepotřebuje a napsání závěrečné práce pomocí umělé inteligence vnímá jako experiment, řekl serveru Meduza.

 

Právě se děje

Další zprávy