Bukurešť - Červnové a červencové povodně si v Rumunsku vyžádaly 24 obětí a podle tamních úřadů způsobily hmotné škody ve výši 100 milionů eur. Bez střechy nad hlavou se ocitlo asi 13 000 lidí. Rumunsko nyní žádá Evropskou unii o finanční pomoc.
S nabídkou pomocí se přitom přihlásily také jednotlivé členské státy. Rumunsko využilo pomocnou ruku Belgie a Rakouska. Připraveny pomoci byly také Estonsko a Francie.
Situace ovšem zároveň přivolává vzpomínky na pár let starou podobnou událost. Po tehdejších záplavách se objevily informace zpochybňující hodnověrnost dat, která Rumuni o svém strádání Evropě poskytují.
Provizorní solidarita
Z Evropského fondu solidarity čerpalo Rumunsko také po rozsáhlých povodních v roce 2005 a 2008.
"Záplavy v červenci 2008 postihly více než 1,6 milionu lidí. Zničily nebo poškodily mnoho domů a vážné škody způsobily i v zemědělství, v lesích a na hospodářských zvířatech. Zajištění finančních prostředků z fondu solidarity je výrazným projevem solidarity EU s Rumunskem," řekl Pawel Samecki, tehdejší komisař pro regionální politiku.
Rumunsko tehdy obdrželo finanční pomoc ve výší téměř 12 milionů eur.
Fond založila Evropská komise po ničivých záplavách, které v srpnu 2002 zasáhly střední Evropu. Členské a přistupující státy mohou žádat o pomoc při velké přírodní katastrofě. Smyslem fondu je poskytovat rychlou finanční pomoc, např. příspěvek na provizorní ubytování nebo provizorní obnovu důležitých dopravních spojnic. Jeho roční rozpočet činí 1 miliardu eur.
Jako první z fondu čerpaly po rozsáhlých záplavách Německo, Česká republika, Rakousko a Francie před osmi lety.
Jen mystifikace?
V roce 2005 se však v některých médiích vyskytly pochybnosti, zda povodně v Rumunsku byly skutečně tak rozsáhlé, jak rumunští představitelé tvrdili. Reportér televize JOJ tehdy údajně Rumunsko navštívil a našel jen několik zaplavených vesnic a v žádném případě prý škody za miliardy, jak uváděl rumunský ministr vnitra Vasile Blaga.
Důvodem údajné mystifikace mohly být podle televize JOJ peníze. Finanční pomoc totiž Rumunsku nepřislíbila jen Evropská unie, ale také Světová banka, OSN i celá řada jednotlivých států včetně České republiky. Ta Rumunsku poslala pomoc v hodnotě 5 milionů korun.