Rumunsko a Litva porušily právo, když pomohly CIA s tajnými věznicemi, rozhodl soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2018 11:56
Dva muži se na štrasburský soud obrátili s obviněním, že je CIA mezi lety 2004 a 2006 tajně přepravila do vězení v Litvě a Rumunsku, kde byli podrobeni mučení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že v případu tajných věznic CIA v Litvě a Rumunsku byla porušena práva stěžovatelů. Země musí každé z obětí zaplatit odškodné ve výši 100 tisíc eur (2,6 milionu korun), jednomu ze stěžovatelů rovněž 30 tisíc eur (775 tisíc korun), které vynaložil na soudní řízení. Druhý si o vrácení těchto nákladů nezažádal, informoval štrasburský soud v tiskové zprávě.

Soud uvedl, že porušen byl mimo jiné článek 3 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který hovoří o zákazu mučení, i články 5 (právo na svobodu a osobní bezpečnost), 8 (právo na respektování rodinného a soukromého života) i 13 (právo na účinné opravné prostředky).

Saúdský Arab Abdar Rahím Našírí a Palestinec saúdskoarabského původu abú Zubajdá se na soud obrátili s obviněním, že je CIA mezi lety 2004 a 2006 tajně přepravila do vězení v Litvě a Rumunsku, kde byli podrobeni mučení.

Štrasburský soud řešil již v roce 2014 a 2015 podobný případ, kdy se na něj oba stěžovatelé obrátili kvůli jednání Polska, které rovněž umožnilo zřídit na svém území tajnou věznici. Tehdy soud také rozhodl, že vláda ve Varšavě musí oběma mužům vyplatit 100 tisíc eur jako odškodné.

Evropský soud pro lidská práva ve čtvrtek uvedl, že v případu abú Zubajdá v Litvě dospěl k názoru, že v této pobaltské zemi mezi únorem 2005 a březnem 2006 existovala tajná věznice CIA a palestinský stěžovatel v ní byl zadržován. Litevské úřady podle verdiktu věděly o tom, že ho CIA podrobí zacházení, které není v souladu s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv.

Litva navíc dovolila, aby byl muž přemístěn do další věznice v Afghánistánu, kde byl rovněž podroben špatnému zacházení.

Země by podle soudu měla rovněž vyšetřit všechny okolnosti a v případě, že to bude nutné, potrestat osoby, které jsou za porušení práv zodpovědné.

Abú Zubajdá je Palestinec narozený v roce 1971, který byl jedním z vysokých činitelů teroristické organizace al-Káida. Nyní je stále držen ve věznici na americké základně Guantánamo na Kubě. Zadržen byl v březnu 2002 v Pákistánu.

V druhém případu Našírího soud rovněž konstatoval, že na území Rumunska se mezi zářím 2003 a listopadem 2005 nacházela tajná věznice CIA. Saúdský Arab v ní byl držen asi 18 měsíců a rumunské úřady věděly, že ho američtí agenti podrobí zacházení v rozporu s evropskou úmluvou.

Rumunsko rovněž dovolilo, aby byl muž přemístěn do další věznice CIA v Afghánistánu či v Litvě. I v tomto případě mají rumunské úřady co nejrychleji celý případ vyšetřit a případné pachatele přivést před spravedlnost.

Stejně jako abú Zubajdá i Saúdský Arab jemenského původu Abdar Rahám Našírí je držen ve věznici na Guantánamu. Zadržen byl v Dubaji v říjnu 2002 a obvinili ho mimo jiné z přípravy útoku na americkou válečnou loď USS Cole v roce 2000.

Kontroverzní program vyšetřování podezřelých z terorismu po útocích na USA z 11. září 2001 ukončil definitivně americký prezident Barack Obama po nástupu do úřadu v lednu 2009.

Tajné věznice měla mít CIA v Evropě v Litvě, Rumunsku a Polsku, mimo Evropu například v Thajsku, Maroku, Pákistánu, Afghánistánu, Egyptě či Jordánsku. Mezi zařízeními převážela zadržené lidi letadla, která používala k mezipřistáním letiště celkem v 17 zemích Rady Evropy, včetně ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy