Vězení CIA pro Al-Káidu bylo v Litvě. Začne vyšetřování

Martin Novák Martin Novák
10. 11. 2009 12:33
Litevská prezidentka se prý domnívá, že věznice u Vilniusu skutečně existovala
Foto: Reuters

Vilnius - Litevský parlament zřídil vyšetřovací komisi s úkolem vypátrat, jaká je pravda o tajné věznici CIA na území pobaltské republiky.

S odhalením nedávno přišla americké televize ABC. Té pracovníci americké zpravodajské služby řekli, že na letišti nedaleko Vilniusu bylo v letech 2004 a 2005 tajné vězení, kde v celách sedělo až osm důležitých bojovníků Al-Káidy.

Existují prý také záznamy, které dokazují, že letouny CIA často přistávaly na letišti ve Vilniusu.

Současná litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová podle médií zastává názor, že tajná věznice v Litvě skutečně byla a vše je nutné pečlivě prověřit.

Foto: Aktuálně.cz

Tehdejší prezident a premiér ovšem popírají, že by cokoliv o CIA a zajatcích z Al-Káidy na litevské půdě věděli.

„Naše vyšetřování půjde hluboko a bude velmi pečlivé. Nemohu ale vyloučit možnost, že nic nenajdeme," prohlásil předseda parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost Arvydas Anusauskas.

Komise má vyslechnout desítky lidí, včetně bývalých prezidentů a premiérů.

Existence tajných věznic CIA, do kterých byli sváženi k výslechům zajatci z Afghánistánu a Pákistánu, zatím nebyla v žádné zemi stoprocentně dokázána.

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.
Litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. | Foto: Reuters

Podle některých zpráv, uniklých z nitra CIA, někteří členové Al-Káidy pobývali po jistou dobu v Polsku, Rumunsku a Maroku. Jisté je to, že jeden z ideologů Al-Káidy Abú Zubajdá byl držen ve vězení v Thajsku.

Televize ABC v reportáží s odvoláním na pracovníky americké zpravodajské služby uvedla, že Litevci za zřízení věznice nic nechtěli. Šlo jim hlavně o to s USA spolupracovat, protože mají stále strach ze sousedního Ruska a vztahy se Spojenými státy jsou pro ně prioritou.

Litevský parlament nyní požádal při vyšetřování o spolupráci i americké úřady.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy