Vězení CIA pro Al-Káidu bylo v Litvě. Začne vyšetřování

Martin Novák Martin Novák
10. 11. 2009 12:33
Litevská prezidentka se prý domnívá, že věznice u Vilniusu skutečně existovala
Foto: Reuters

Vilnius - Litevský parlament zřídil vyšetřovací komisi s úkolem vypátrat, jaká je pravda o tajné věznici CIA na území pobaltské republiky.

S odhalením nedávno přišla americké televize ABC. Té pracovníci americké zpravodajské služby řekli, že na letišti nedaleko Vilniusu bylo v letech 2004 a 2005 tajné vězení, kde v celách sedělo až osm důležitých bojovníků Al-Káidy.

Existují prý také záznamy, které dokazují, že letouny CIA často přistávaly na letišti ve Vilniusu.

Současná litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová podle médií zastává názor, že tajná věznice v Litvě skutečně byla a vše je nutné pečlivě prověřit.

Foto: Aktuálně.cz

Tehdejší prezident a premiér ovšem popírají, že by cokoliv o CIA a zajatcích z Al-Káidy na litevské půdě věděli.

„Naše vyšetřování půjde hluboko a bude velmi pečlivé. Nemohu ale vyloučit možnost, že nic nenajdeme," prohlásil předseda parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost Arvydas Anusauskas.

Komise má vyslechnout desítky lidí, včetně bývalých prezidentů a premiérů.

Existence tajných věznic CIA, do kterých byli sváženi k výslechům zajatci z Afghánistánu a Pákistánu, zatím nebyla v žádné zemi stoprocentně dokázána.

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.
Litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. | Foto: Reuters

Podle některých zpráv, uniklých z nitra CIA, někteří členové Al-Káidy pobývali po jistou dobu v Polsku, Rumunsku a Maroku. Jisté je to, že jeden z ideologů Al-Káidy Abú Zubajdá byl držen ve vězení v Thajsku.

Televize ABC v reportáží s odvoláním na pracovníky americké zpravodajské služby uvedla, že Litevci za zřízení věznice nic nechtěli. Šlo jim hlavně o to s USA spolupracovat, protože mají stále strach ze sousedního Ruska a vztahy se Spojenými státy jsou pro ně prioritou.

Litevský parlament nyní požádal při vyšetřování o spolupráci i americké úřady.

 

 

Právě se děje

Další zprávy