Kubánský prezident se postavil za sňatky homosexuálů, chce odstranit diskriminaci

ČTK ČTK
17. 9. 2018 19:36
Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel podpořil uzákonění manželských svazků mezi osobami stejného pohlaví. V době, kdy budou Kubánci hlasovat o nové ústavě uvolňující dosud velmi konzervativní společenská pravidla, se jako první komunistický vůdce ostrova postavil proti diskriminaci homosexuálů. "Souhlasím, myslím, že zaměřit se na uznání manželství mezi lidmi bez omezení pomůže odstranit ze společnosti všechny typy diskriminace," prohlásil. Kubánský parlament schválil koncem července novou ústavu, z níž vypadla formulace, že manželství je vždy svazkem mezi mužem a ženou. Ta nahradí zastaralý zákon z roku 1976, musejíji však ještě v únorovém referendu schválit voliči.
Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel.
Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy