V poslední době často kritizovaný americký ministr obrany Donald Rumsfeld čelí dalšímu nařčení. Prý osobně svolil k nešetrnému zacházení s vězni v americkém zajateckém táboře Guantánamo na Kubě.
Vyplývá to z nově zveřejněné vyšetřovací zprávy americké armády, o níž informovaly americký list Boston Globe a internetový magazín Salon.com.
Kahtáního trýzeň
Rumsfeld v roce 2002 údajně jednou týdně hovořil s generálem Geoffreym Millerem z Guantánama o výsleších zajatce Muhammada Kahtáního. Kahtání je v očích Spojených států nebezpečným členem teroristické organizace Al-Káida.
Vězeň pocházející ze Saúdské Arábie byl údajně trýzněn bráněním ve spánku a zákazem chodit na toaletu. Tento muslim se kromě toho musel 54 dní podrobovat nahý výslechům, které proti němu vedla žena.
Rumsfeld, jenž nyní čelí prudké kritice ze strany několika penzionovaných důstojníků kvůli řízení armády a chaotické situaci v Iráku, sice metody výslechů včetně zlého zacházení nenařídil, ale povolil je, píše se podle Boston Globe v armádní zprávě.
Soubor "zlých" úkolů
Jiná vojenská zpráva z léta loňského roku popisuje praktiky při výsleších na Guantánamu jako zjevně zlé zacházení, nikoli ale jako trýznění. Důvodem těchto postupů údajně byl soubor úkolů, které v prosinci roku 2002 zadal Pentagon. O měsíc později však byly odvolány.
Zdroj z Pentagonu poslední obvinění odmítl. Ve stanovisku zaslaném elektronickou poštou serveru salon.com zdůraznil, že Kahtání byl zvláště cenným zdrojem informací. Pentagon podle něj neměl "žádnou politiku, která by trpěla zlé zacházení".
Rovněž organizace Human Rights Watch v pátek vyzvala k vyšetřování Rumsfelda, neboť zacházení s vězni na Guantánamu podle ní dosahuje úrovně týrání. Nově zveřejněná zpráva podle této organizace naznačuje, že šéf Pentagonu pravděpodobně věděl o špatném zacházení na Guantánamu.
Americký prezident George Bush v pátek svého ministra obrany před nařčeními generálů osobně hájil, vyjádřil mu svou plnou podporu a respekt.