Ropa a zbraně od věrného přítele. Indie pomáhá Rusku přežít sankce a vydělává na tom

Martin Novák Martin Novák
9. 1. 2024 14:40
Indie, nejlidnatější země světa, se stala důležitým ekonomickým hráčem ve válce na Ukrajině. Spolu s Čínou pomáhá Kremlu překonat dopady západních sankcí. Rusko je nyní například největším dovozcem ropy do Indie.
Indický premiér Nárendra Módí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na snímku z července 2023.
Indický premiér Nárendra Módí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na snímku z července 2023. | Foto: Reuters

Téměř veškerý vývoz ruské ropy v roce 2023 směřoval podle tamního vicepremiéra Alexandra Novaka do Indie a Číny. Rusko nyní představuje největšího exportéra této suroviny do Indie, ještě v roce 2021 přitom nejlidnatější země dovážela z Ruska jen malý zlomek své spotřeby.

Moskvě se tak podařilo nahradit ztráty způsobené omezením vývozu do Evropy. Export ochromily sankce, které Evropská unie uvalila na Rusko v důsledku rozpoutání konfliktu na Ukrajině.

Indie se tak pro ruskou ekonomiku stala vedle Číny další klíčovou zemí, a to nejen kvůli ropě. Stoupá také vývoz ruských hnojiv a oceli. Indický ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar uvedl, že vzájemný obchod loni přesáhl padesát miliard dolarů (1,1 bilionu korun).

Indičtí politici ponechávají válku na Ukrajině spíše bez komentáře. Od začátku války v únoru 2022 nepřijel na návštěvu Kyjeva žádný tamní významný politik. Když státy ve Valném shromáždění OSN předloni v březnu hlasovaly pro rezoluci odsuzující ruskou agresi, Indie byla mezi zeměmi, které se zdržely.

"V indických médiích se o válce na Ukrajině neustále psalo a hovořilo na jejím začátku, celkem nestranně. Dnes už jsou ale zmínky výjimečné. Indičtí politici jsou až na výjimky jednoznačně proruští, a to vládní i opoziční. Rusko označují za věrného přítele. Navíc jsou zahleděni do vnitřních problémů, k dění ve světě se nikdy moc nevyjadřují," řekl deníku Aktuálně.cz indolog Zdeněk Štipl z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Samostatnou kapitolou je zbrojní spolupráce mezi Moskvou a Dillí. Indická armáda se tradičně opírá hlavně o ruské zbraně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na konci prosinci uvedl, že obě země pokročily v jednání o dohodě rozšiřující společnou výrobu zbraní a munice. Dillí loni získalo licenci na vlastní produkci ruských protivzdušných střel Igla-S.

"Indie dováží ruské, dříve sovětské zbraně ve velkém už od šedesátých let. Její ekonomika se orientovala celkově na Sovětský svaz, Moskva později podporovala Indii v jejích válkách s Pákistánem. Zajímavostí je, že Indie se stala první zemí mimo komunistický blok, která dostala licenci na výrobu sovětských vojenských letadel MiG," uvedl Štipl.

Indie podle něj dnes již nakupuje zbraně z různých zemí, například z Francie, Izraele či Spojených států, většina ale stále proudí z Ruska. "Je to pro ni cenově výhodné," dodal odborník.

Podle Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru, který monitoruje zbrojní obchody ve světě, dovážela v letech 2018 až 2022 Indie 45 procent nakoupených zbraní z Ruska. Devětadvacet procent jich pocházelo z Francie a 11 procent ze Spojených států.

Ruský premiér Michail Mišustin také loni zveřejnil seznam pětadvaceti přátelských zemí, které mohou počítat s výhodnými podmínkami pro investování v Rusku. Indie na seznamu figuruje na druhém místě za Čínou. "Pro mě jsou prvotní zájmy mé země a energetická bezpečnost mé země. Tak proč bychom neměli nakupovat ruskou ropu?" komentovala to indická ministryně financí Nirmala Sítárámánová.

Video: Rusko nedosáhlo žádného vítězství, řekl Zelenskyj (21. 12. 2023)

"Rusko nedosáhlo žádného vítězství," řekl Zelenskyj na tiskové konferenci | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy