Berehovo/Kyjev (od naší spolupracovnice) - V zakarpatském Berehovu, přímo u hranice s Evropskou unií, žijí stovky lidí za betonovou zdí. V hliněných a dřevěných chatrčích, v neuvěřitelné chudobě.
Páchnoucí místnosti s popraskanými a plesnivými zdmi ucpanými hadry a kartony, s děravými stropy, hliněnou podlahou a igelitem místo oken slouží jako obydlí pro mnohodětné rodiny zdejších Romů. Národ, který - jak tvrdí lidskoprávní organizace z Ukrajiny - každému jenom překáží.
Těsně před startem mistrovství Evropy ve fotbale byl na kyjevském sídlišti Berezňaky vypálen romský tábor. Zřejmě proto, že Romové své chatrče postavili poblíž kolejí, po kterých se na fotbalový šampionát dopravují tisíce fanoušků.
Ani v uzavřených ghettech, kde žijí "mezi svými", ale nemají ukrajinští Romové vyhráno. Ti z Berehova spí na palandách sestavených ze sena, hadrů a kartónů. Na dvorcích plných harampádí a odpadků si přímo na zemi vaří ve velkých kotlích, zavěšených nad ohništěm, nevábné břečky.
Bramboráky ze země jim očichávají volně pobíhající psi, prádlo perou ve špinavé vodě. Alespoň tu na nás nikdo neútočí, říkají.
Satelity v chatrčích
Nahé malé děti se v západokarpatské osadě válejí v prachu a koňském trusu. Jedinou známkou civilizace jsou mobilní telefony a satelitní antény na děravých střechách.
"Vaříme ve smradlavé a špinavé vodě. Všechny děti mají průjmy. Modlíme se, aby tady byla alespoň jedna pumpa," říká Aranka, která v berehovské "rezervaci" žije s osmi dětmi. Dospělí i děti prý trpí úplavicemi a tuberkulózou. Chatrče jsou plné potkanů, proti nimž Romové nasazují hubené kocoury, často přivázané na provázku.
Se zavšivením mladé i staré Romky bojují barvením vlasů. Zářivě rudou barvou natírají hlavy dokonce batolatům.
Počet obyvatel? Neznámý
Podle statistik romských organizací žije na Ukrajině až 400 000 Romů. Podle berehovského zastupitele Rudolfa Pappa je však těžké zjistit dokonce přesný počet obyvatel osady za betonovou zdí. Rodiny neustále pendlují ve snaze najít lepší živobytí.
Jediným příjmem jsou pro ně mnohdy sociální dávky jako porodné, rodičovské příspěvky a důchody starších členů rodiny. Problém je však prý v tom, že mnozí Romové na Ukrajině nemají žádné doklady, a o přídavky se tak nemohou hlásit.
Na život "za zdí" si Romové nestěžují. Podle Pappa je ohrazení romské osady pohodlné pro romskou komunitu i pro místní obyvatele. Nikdo je tam nedrží a pohybovat se mohou, jak se jim zlíbí.
Nerovní mezi rovnými
"Máme rovnoprávné postavení s Ukrajinci či Maďary. Naše děti mohou chodit do školy a ženy rodit v porodnicích," tvrdí Papp. Připouští však, že zdaleka ne všichni Romové tyto výsady využívají.
Hlavní problém vidí v tom, že muži nemohou sehnat práci kvůli své národnosti. Rodiny tak mnohdy živí žebrající děti a stařeny "pracující" na tržištích či nádražích. Část Romů prý žije z obchodů s drogami. Jejich tábory pak září přepychem. Bydlí v domech s cimbuřím a jezdí v limuzínách.
Podle ředitele Centra výzkumu občanské společnosti Vitalije Kulika je integrace Romů do společnosti velký problém.
"Za sovětských časů se na ně úřady snažily působit prostřednictvím takzvaných baronů. Tyto neformální mechanismy však selhaly, a vznikl tak prostor pro ještě větší kriminalizaci této komunity," řekl.
Romantika vyprchala
Podle obránců lidských práv jsou Romové na Ukrajině zcela zanedbanou komunitou, o kterou nikdo nejeví zájem. "Je to národ, na který se zapomnělo. Vláda se o ně nechce starat, neboť řešení jejich problému by si vyžádalo velké náklady. Jsou považováni za marginální národnostní skupinu," citovala rozhlasová stanice Radio Svoboda Volodymyra Batčajeva z Asociace ukrajinského monitoringu pro dodržování lidských práv.
Za sovětských časů se úřady snažily násilně integrovat Romy do většinové společnosti. Kočovný život byl zakázaný, romské děti musely navštěvovat školy a muži dostávali práci zejména v zemědělství.
Propagovala se rovněž romská kultura a přímo kultovním filmem byl snímek moldavského režiséra Emila Lotianu Cikáni jdou do nebe, který se točil právě v zakarpatských vesnicích.
Filmová romantika však z romských táborů dávno vyprchala a ovládla je bída a kriminalita. Podobně jako v jiných evropských zemích společnost Romy pohrdá a oblibě se na Ukrajině těší jen restaurace s koloritními romskými kapelami.