Bratislava - Na Slovensku vzniká politická strana s cílem reprezentovat zájmy romské menšiny.
Strana Romské unie na Slovensku (SRUS) se zaregistrovala 30. dubna a příští týden se její vedení oficiálně představí na tiskové konferenci.
U zrodu strany stojí František Tanko, dosavadní předseda Unie Romů na Slovensku, což je nevládní organizace.
Odborníci, oslovení agenturou SITA, ale pochybují o úspěchu romských stran na Slovensku.
"Z průzkumu vyplývá, že většina romských voličů volí velké politické strany a potvrzují to i výsledky voleb," řekl agentuře Tomáš Hrustič z Národního demokratického institutu.
Podle Laca Oravce, ředitele nadace Milana Šimečky, by se Romové spíše měli snažit dostat se na kandidátky už existujících stran. Cesta romských stran podle něj k úspěchu nepovede.
Na Slovensku existuje či v minulosti existovalo několik romských politických stran, nikdy se jim ale nepodařilo výrazněji oslovit romské voliče. Navíc se často mezi sebou napadaly, například před letošními volbami Romská iniciativa Slovenska a Strana romské koalice.
Romské strany se neprosadily ani v České republice, pokus Romské občanské iniciativy ze začátku devadesátých let vyzněl do ztracena.
Na Slovensku žije přibližně půl milionu Romů a tvoří tak v pětimilionové zemi skoro deset procent obyvatel. Z toho zhruba 150 tisíc osob žije v asi 600 romských osadách na středním a východním Slovensku.
Vláda na začátku roku ohlásila posílení policejních hlídek v některých osadách a jejich okolí. Součástí hlídek budou i specialisté z řad Romů.
Slovenské ministerstvo vnitra postupuje podle takzvané mapy kriminality, která romské lokality v zemi rozdělila na tři části. Bezproblémové, někdy problémové a problémové.