Charleston, Jižní Karolína - Boj o republikánskou nominaci na prezidenta USA nabírá na intenzitě. A nabízí jedno překvapení za druhým.
Mitt Romney, který byl považován za jasného favorita sobotních - a možná rozhodujících - primárek v Jižní Karolíně, se dostal pod palbu kritiky kvůli svému majetku a začíná se na něj dotahovat Newt Gingrich.
Prudce rostoucí napětí a nervozitu před primárkami odrážela také čtvrteční televizní debata zbývajících čtyř republikánských kandidátů na prezidenta, kteří na sebe během ní ostře útočili.
Romney by udělal velký krok k zisku nominace za Republikánskou stranu, pokud by vyhrál po New Hampshiru i v Jižní Karolíně. Teď se však zdá, že by mohl v tomto státě prohrát, protože mnozí zdejší skalní republikáni mu nevěří, že je skutečný konzervativec, mají výhrady k jeho mormonské víře a nelíbí se jim, že odmítá zveřejnit svá daňová přiznání.
Ve čtvrteční debatě na otázku, zda zveřejní svá daňová přiznání za posledních dvanáct let, Romney opět odpověděl jen vyhýbavě: "Možná."
Jedná se o jeho příjmy od roku 1999, kdy odešel z investiční firmy Bain Capital, kterou založil a jež mu stále každoročně vyplácí milionové sumy v dolarech.
Gingrich cítí šanci
Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že pro Mitta Romneyho by hlasovalo 35 procent republikánů, pro Newta Gingriche 23 procent a pro bývalého pennsylvánského senátora Ricka Santoruma 15 procent. Texaský kongresman Ron Paul by byl poslední.
Gingrich ale cítí, že Romney je stále zranitelnější kvůli svému obrovskému majetku a neochotě mluvit o tom, jaké daně z něj platí.
Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů proto půl hodiny po zahájení čtvrteční debaty nechal zveřejnit své poslední daňové přiznání, aby co nejvíce zdůraznil, že multimilionář Romney nic takového ještě neudělal.
Ten se před primárkami v Jižní Karolíně ocitl v dvojnásobně nepříjemné situaci, protože se ukázalo, že v Iowě, kde boj o nominaci začal 3. ledna naostro, nevyhrál on, ale Rick Santorum.
Jeho zatím spanilá jízda za nominací tak utrpěla hluboký šrám a naopak dala velký impuls Santorumovi. Ten ale ve čtvrteční debatě útočil nikoli na Romneyho, ale především na Gingriche, kterého by potřeboval předstihnout, aby si udržel šanci v dalším boji.
"Nechtěl jsem otevřené manželství"
I Newt Gingrich dostal ale nečekaný úder, když jeho druhá exmanželka Marianne v rozhovoru pro televizní stanici ABC prohlásila, že na ní v 90. letech požadoval "otevřené manželství".
Gingrich prý po ní chtěl, aby žila v manželském trojúhelníku s ním a jeho tehdejší milenkou Callistou Bisekovou, jež se pak stala jeho třetí ženou.
Když se moderátor debaty zeptal Gingriche, jak to tedy bylo, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů se rozlítil. Vše okamžitě popřel a prohlásil, že "rozvracečská, zlovolná a negativní povaha médií ztěžuje vládu v této zemi".
Jeho hněv je pochopitelný. V Jižní Karolíně se snižuje náskok Mitta Romneyho, ale voliči v tomto státě jsou převážně konzervativní křesťané, a zmíněná prohlášení jeho exmanželky ho tak mohou velmi poškodit.