Romney: Volte Obamu a Írán použije jadernou zbraň

ČTK ČTK
23. 2. 2012 7:55
Republikáni tvrdě kritizují Obamu za údajnou slabost vůči Íránu
Mitt Romney
Mitt Romney | Foto: Reuters

New York - Vítězství současného šéfa Bílého domu Baracka Obamy v listopadových prezidentských volbách by znamenalo, že Írán jednou použije jadernou bombu. Tvrdí to dosavadní favorit republikánského klání o nominaci na prezidenta Mitt Romney.

Obama ve vztahu k Teheránu naprosto selhal, řekl bývalý massachusettský guvernér v noci na čtvrtek v debatě republikánských kandidátů v arizonském městě Mesa.

"Nesmíme připustit, aby získali jadernou zbraň. Pokud se tak stane, svět se změní, Amerika bude ohrožená a jednoho dne bude použita jaderná zbraň. Pokud budu prezident, nestane se to. Pokud znovu zvolíme Baracka Obamu, stane se, to," uvedl Romney.

Republikánští kandidáti na prezidenta se v Arizoně střetli již ve dvacáté debatě. Přenášela ji televizní stanice CNN a vzhledem všeobecné přesycenosti televizními diskusemi by mohlo jít o poslední debatu republikánských primárek.

V plánu je sice stále březnová diskuse v Portlandu ve státě Oregon, panují ale velké pochybnosti o tom, že se nakonec uskuteční. Uchazeči o nominaci o ni totiž zatím nejeví velký zájem.

V noci na čtvrtek se republikánští kandidáti tvrdě opřeli zejména do Obamova přístupu k Íránu. Současný šéf Bílého domu by podle nich měl dát jasně najevo, že zváží použití vojenské síly, pokud Teherán nezastaví svůj jaderný program.

Kromě Romneyho kritizoval Obamu i senátor Rick Santorum a bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Oba souhlasili s tím, že Spojené státy by vůči Íránu měly postupovat co nejtvrději a že Washington nesmí dopustit, aby tamní režim získal jaderné zbraně.

Odlišný postoj k Íránu zastával pouze poslední ze čtveřice republikánských uchazečů o nominaci na prezidenta, kongresman Ron Paul. Podle politika, který dlouhodobě prosazuje omezení amerického angažmá ve světě, nejsou důkazy o vývoji jaderné zbraně v Íránu. Američané by podle něj měli s Íránci jednat a neměli by se bezhlavě hnát do další války.

 "Bojíme se jedné jaderné zbraně. Sovětský svaz jich během studené války měl 13.000 a jednali jsme s nimi," řekl Paul.

Šance pro "slabou čtyřku"

Republikáni ale míří s kritikou údajné Obamovy slabosti vůči Teheránu vedle, míní Jeffrey Goldberg z časopisu The Atlantic.

Současný prezident je podle něj na tamní režim tvrdší než jeho předchůdce George Bush. Svědčí o tom prý i nynější rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Íránem, které je důsledkem toho, že Obamův tlak Teheránu zúžil manévrovací prostor.

Diskuse v Arizoně představovala příležitost zejména pro Romneyho, který v poslední době ztrácí na Santoruma a republikáni o něm stále více pochybují. Před nadcházejícími primárkami ve státech Michigan a Arizona příští úterý tak mohl přesvědčit voliče, že s ním stále mohou počítat a že právě on je tím, kdo v listopadu může porazit Obamu.

Podle prvních ohlasů bývalý guvernér v debatě předvedl spíše standardní výkon, Santorumovi se ale příliš nedařilo.

Romeymu jde v každém případě o hodně. Pokud se mu nepodaří zvítězit v Michiganu, který je jeho rodným státem a který měl podle všeobecného očekávání snadno získat, pochyby o něm ještě dále vzrostou.

Již nyní se přitom v amerických médiích mluví o tom, že část republikánů by chtěla, aby do souboje o Bílý dům vstoupilo úplně nové jméno. Současná čtyřka kandidátů je prý natolik slabá, že v souboji s Obamou nebude mít šanci.

 

Právě se děje

Další zprávy