Video: Rolling Stones slibují Kubáncům historický koncert. Zahrají zdarma pro statisíce lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2016 9:52
Legendární rockeři jsou první podobnou skupinou, která zahraje na komunistickém ostrově od revoluce na Kubě v roce 1959. Koncert se uskuteční tři dny po historické návštěvě, kterou na Kubě uskutečnil americký prezident Barack Obama. Kubánci pro vystoupení připravili 80 metrů dlouhé pódium a instalovali po areálu deset obřích obrazovek.

Havana - Britská rocková skupina Rolling Stones krátce před dnešním vystoupením v Havaně zveřejnila na internetové síti YouTube video, na kterém ve španělštině zdraví Kubánce a slibuje jim historický koncert.

Legendární rockeři jsou první podobnou skupinou, která zahraje na komunistickém ostrově od revoluce na Kubě v roce 1959. Koncert bude zdarma a uskuteční se od 20:30 místního času (v sobotu 01:30 SEČ) ve sportovním areálu. Podle agentury Reuters se očekává účast statisíců Kubánců.

"Hráli jsme na mnoha neuvěřitelných místech, ale tento koncert v Havaně bude pro nás historickou událostí. Doufáme, že pro vás to bude taky tak. Děkujeme, že nás přijmete ve vaší krásné zemi," říká frontman a zpěvák slavného bandu Mick Jagger na asi minutovém videu, které ukazuje střídavě záběry Havany, záznamy z vystoupení skupiny a její členy.

"Hola Cuba!" zdraví v úvodu promočního snímku sedmdesátníci Jagger, Charlie Watts, Ronnie Woods a Keith Richards.

Koncert se uskuteční tři dny po historické návštěvě, kterou na Kubě uskutečnil americký prezident Barack Obama. Kubánci pro vystoupení připravili 80 metrů dlouhé pódium a instalovali po areálu deset obřích obrazovek, což je podle komentářů pro Kubu něco dosud nevídaného.

Nikdy nebyl sice na komunistickém ostrově vydán pokyn zakazující rock, ale místní režim tuto hudbu dlouho označoval za "imperialistickou" a potlačoval ji. Tolerovat ji postupně začal v polovině 80. let a teprve v posledním desetiletí se prosadila v určité míře i ve státních médiích.

V posledním roce se výrazně oteplily kontakty mezi Kubou a Spojenými státy. Obě země loni v létě po půlstoletí obnovily diplomatické vztahy a Washington zmírňuje i řadu restrikcí vůči Kubě, třebaže hospodářské embargo z počátku 60. let stále platí.

Vystoupení "Stonů" na Kubě nebude prvním tamním koncertem západní kapely za komunistického režimu. V roce 2001 v Havaně hráli radikální velští rockeři The Manic Street Preachers, známí protiamerickými postoji. Ti ale vystoupili jen v divadle pro pět tisíc lidí, poslechnout si je přišel i Fidel Castro.

V Havaně se během půlstoleté komunistické éry bratří Castrů uskutečnil i megakoncert s účastí milionu diváků. Jeho hlavními protagonisty byli v roce 2009 latinskoameričtí hudebníci v čele s kolumbijským zpěvákem a kytaristou Juanesem. Šlo o benefiční koncert Paz sin fronteras II (Mír bez hranic).

Poprvé i v Československu

Symbolem politických změn byl koncert Rolling Stones také v roce 1990 Československu, kde byl prvním svého druhu na českém území a třetím koncertem "Stounů" ve východním bloku (po Varšavě v roce 1966 a východním Berlíně v roce 1990). Na Strahov tehdy dorazilo téměř 100 000 lidí, včetně prezidenta Václava Havla, který předtím kapelu přijal na Hradě.

"Hi, I'm Mick Jagger. Kameny se valí do Prahy," zval v roce 1990 fanoušky roztomilou češtinou na koncert Jagger v oficiálním klipu. Na plakátech se symbolem kapely - vyplazeným jazykem - se objevil slogan "Tanks Are Rolling Out, The Stones Are Rolling In" (Tanky odjíždějí, Stouni přijíždějí), s odkazem na obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a jejich odchod po sametové revoluci.

Na českém území vystoupili "Stouni" pětkrát, naposledy v roce 2007 v Brně v rámci turné A Bigger Bang. Jejich druhý pražský koncert zhlédlo v srpnu 1995 na Strahově 130 000 fanoušků, což je rekordní návštěva na koncertě v ČR.

Zdarma vystoupili Rolling Stones již několikrát, například v červenci 1969 v londýnském Hyde Parku. Koncert se tehdy konal jen dva dny po úmrtí člena kapely Briana Jonese, jenž se za ne zcela objasněných okolností utopil v bazénu ve svém domě. Debut si na něm odbyl Jonesův nástupce Mick Taylor.

V prosinci 1969 zorganizovala skupina na autodromu Altamont v Kalifornii zdarma festival, na němž při vystoupení Rolling Stones, hlavních hvězd večera, členové motorkářského gangu Hells Angels, najatí jako ochranka, smrtelně pobodali mladého černocha Mereditha Huntera. Tento koncert bývá proto někdy označován za konec květinové generace 60. let.

V roce 2003 vystoupili Rolling Stones bez nároku na honorář v losangeleském Staples Centru na koncertu proti globálnímu oteplování a v únoru 2006 přišel na koncert Rolling Stones, který byl rovněž zdarma, v Riu více než milion lidí.

Rolling Stones přijíždějí na Kubu v rámci latinskoamerického turné nazvaného America Latina Ole, které zahájili 3. února v Santiagu de Chile a měli by zakončit v příštích dnech v Mexiku.

Fotograf Jan Šibík už 13 let dokumentuje svými fotkami život na Kubě. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

Další zprávy