Obama na Kubě: Lidská práva jsou univerzální, lidé by měli mít právo kritizovat vládu

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2016 17:03
Lidé by měli mít právo kritizovat vládu a organizovat poklidné protivládní protesty. V úterý to prohlásil americký prezident Barack Obama v projevu ke Kubáncům, k nimž promluvil během své historické návštěvy Havany. Zároveň vyzval americký Kongres ke zrušení obchodní blokády karibské země, která je podle něj "přežitým břemenem pro Kubánce".
Barack Obama na Kubě.
Barack Obama na Kubě. | Foto: Reuters

Havana - Lidé by měli mít právo kritizovat vládu a organizovat poklidné protivládní protesty. Ve svém projevu ke Kubáncům to během své historické návštěvy Havany v úterý prohlásil americký prezident Barack Obama.

Lidská práva jsou univerzální, řekl Obama, podle něhož mají vlády obou zemí na tuto věc rozdílný názor. Ve vstřícně vedené řeči zároveň nabídl Kubáncům "přátelskou ruku" a vyzval americký Kongres ke zrušení obchodní blokády karibské země, která je podle něj "přežitým břemenem pro Kubánce".

Vládu na Kubě Obama nekritizoval přímo

Obama v proslovu přenášeném po celé Kubě nesáhl přímo ke kritice kubánské vlády, prohlásil však, že Kubáncům představí hodnoty, které uznává on sám i celé Spojené státy. Vedle svobody shromažďování a projevu hájil rovněž svobodu médií a volný přístup k internetu, které na komunisty ovládaném ostrově nejsou.

"Jen se svobodným přístupem k informacím a k různým názorům budete moci (Kubánci) plně využít svůj potenciál," řekl šéf Bílého domu, který je na návštěvě Kuby jako první úřadující americký prezident po 88 letech.

Obama již v pondělí jednal s kubánským vůdcem Raúlem Castrem o možnostech hospodářské spolupráce, rozvoje turistiky a rovněž o demokracii a lidských právech, jejichž porušování podle něho stojí v cestě ke zrušení více než půl století platného embarga. Jeho případný konec je v rukou Kongresu ovládaného republikány, jejichž většina se k Obamově snahám zlepšit vztahy s Kubou i k současné cestě staví velmi kriticky a tvrdí, že nejprve musí přijít na řadu demokratizační změny na Kubě.

Castro, který Obamův projev sledoval z prezidentské lože Velkého divadla v Havaně, v pondělí odmítl, že by na Kubě byli političtí vězni a prohlásil, že žádná země nedodržuje lidská práva stoprocentně.

Pohřbívání studené války

Obama před mnohdy aplaudujícím plným sálem divadla, že cílem jeho cesty je "pohřbít pozůstatky studené války mezi USA a Kubou a nabídnout přátelskou ruku Kubáncům".

Jeho řeč se nesla ve velmi vstřícném duchu, když zdůraznil řadu společných hodnot uznávaných obyvateli obou zemí a citoval báseň bojovníka za nezávislost Kuby na Španělsku José Martího, k jehož pomníku v pondělí položil věnec.

Největšího potlesku se Obama dočkal, když vyzval ke zrušení embarga, lidé však tleskali i jeho slovům, že všechna dosavadní dílčí zlepšení zablokovaných ekonomických a diplomatických vztahů jsou ve prospěch řadových Kubánců. Americký prezident sice přímo nevyzval ke změně režimu, lidé se však podle něho nemají bát změn a musí si uvědomit, že mají věci ve svých rukou. USA jim podle něho demokracii silou vnucovat nebudou ani nemohou.

Obama přijel na Kubu stvrdit sbližování ještě nedávno znepřátelených zemí, jehož začátek spolu s Castrem oznámil předloni. Od té doby obě země obnovily diplomatické styky, letecké a poštovní spojení a USA povolily dovoz některého zboží a podnikání amerických firem v některých odvětvích. Během současné cesty oba lídři dohodli spolupráci ve zdravotnictví či zemědělství, o kontraktech na Kubě zároveň jednali zástupci amerických firem.

Šéf Bílého domu završí návštěvu setkáním se zástupci opozice a shlédnutím exhibičního baseballového utkání. Z Kuby dnes zamíří do Argentiny.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy