Do řešení uprchlické krize v Evropě se zapojila armáda. Dvě země EU - Maďarsko a nově též Slovinsko - se ji rozhodly nasadit k ostraze hranic. Vojáci se s běženci potkávají i v jiných státech. Mají však omezené pravomoce, většinou asistují policejním a jiným složkám. Tak jako při přírodních katastrofách.
Německo
V migrační krizi hraje důležitou roli i německý bundeswehr. Byť ani on není nasazen k ostraze hranic, respektive zadržování uprchlíků na cestě do Německa.
Německý parlament 1. října 2015 rozšířil mandát jednotek, které bojují ve Středozemním moři s pašeráckými bandami. Bundeswehr tam smí v budoucnu poslat až 950 vojáků. Může zastavovat pašerácké lodě a ničit je.
Vláda také chce, aby se k odsouvání odmítnutých žadatelů o azyl využívala armádní letadla.
Podobně jako v sousedním Rakousku navíc vojáci pomáhají ve spolkových zemích, kam tisíce běženců přicházejí. Staví provizorní ubytovací kapacity, vykládají nákladní vozidla, pomáhají při registraci běženců, vydávají jídlo či léky. Bundeswehr také poskytuje potřebnou techniku – náklaďáky, autobusy nebo například rentgenové přístroje.