Po úderu tsunami se v Česku vzedmula obrovská vlna solidarity. Z údajů k prvnímu prosincovému dni letošního roku vyplývá, že se mezi občany vybralo přes 360 milionů korun.
Nejvíce peněz lidé poslali na konto společnosti Člověk v tísni, která na konto Srí Lanka získala téměř 132 milionů korun.
Adventistická agentura pro pomoc a rozvoj (ADRA), která část pomoci posílá na obnovu škol a komunit v nejhůře postižené zemi, do provincie Aceh na indonéské Sumatře, vybrala jen o dva miliony méně.
Do Acehu, ale také na Srí Lanku pak putuje 64 milionů korun, které přišly od dárců na účet České katolické charity.
Češi upřednostňují dlouhodobé projekty
Prakticky do poslední koruny už jsou tyto peníze rozdělené: Buďto byly použity, nebo jsou vázané na dlouhodobější projekty, kterým dávají organizace přednost.
"Snažíme se pracovat tak, aby - až odtud budeme odcházet - to daná komunita pocítila co nejméně," říká Jan Bárta z Adry.
Adra za vybrané peníze nakoupila lodě pro mořské cikány v Thajsku, platí za výstavbu škol v sumaterském městě Meulaboh, které ještě nedávno prakticky nebylo přístupné po souši, na Srí Lance pak pro obyvatele zdevastovaného města Tangalle dostavuje prvních patnáct domů.
"Vybudovali jsme poblíž Tangalle náhradní vesničku. Je kilometr od pobřeží, což je zároveň bezpečná zóna, zároveň přijatelná vzdálenost pro rybáře, kterých je v komunitě většina," uvedl mluvčí agentury Bedřich Jetelina.
Starej se o mango, mango se pak postará o tebe
Česká katolická charita vybrala méně peněz: Proto se nesoustředí na stavbu domů, ale na menší projekty.
"V zásadě se snažíme podílet na projektech velkých organizací, které považujeme za kvalitní - podporujeme například psychosociální pomoc v dočasných táborech. A pak máme několik vlastních počinů," vypočítává Michael Arulananathan, koordinátor pomoci ČKCH ve východosrílanské Batticaloa.
On-line rozhovor s Arulananathanem čtěte ZDE.
Charita vyhledává nejchudší postižené rodiny a svěřuje jim do péče sazenice stromků. "Například rozdáváme manga. Hlavní myšlenka je: Když se budete starat o manga první tři roky, pak se stromek postará o vás. Bude totiž dávat plody a rodinu živit," říká Ilona Labuťová, která se z mise ČKCH vrátila na začátku prosince.
Charita pak za české peníze buduje na východním pobřeží takzvané zelené pásmo. Opět - chudé rodiny vysazují na pobřeží odolné stromy, které by příště mohly první úder moře ztlumit. Stejně tak mají ale tlumit silný mořský vítr a poskytovat tolik potřebný stín.
I o stromy na pláži se musí někdo starat, aby je nespásl volně se pohybující dobytek.
Jedním z těchto novodobých zahradníků, který za dozor nad stromky dostává zaplaceno, je třeba C. Ramalingam. "Původně jsem se živil jako kobercář. Když přišlo moře, přišel jsem nejen o dospělou dceru, ale i o celou živnost. O dům. Tohle je pro mě zatím jediná možnost, jak si vydělat," říká starý muž.
Sami rozhodneme, kdo bude bydlet v nových domech
Do výrazně větších projektů se pak na východě Srí Lanky pouští Člověk v tísni.
Východ, který léta sužuje občanská válka, je o poznání zanedbanější a obnova postupuje - i kvůli chladnému postoji vlády k této problematické oblasti - pomaleji.
Reportáž z východního pobřeží čtěte ZDE.
Pracovníci společnosti se usídlili v Trincomalee. Společnost v současné době dokončuje rekonstrukci šesti škol a dvou školek, s vládou v Colombu jedná o výstavbě několika zcela nových škol celkem pro osmnáct set žáků.
Hlavním projektem je ale stavba 150 domů pro postižené tsunami v nové vesnici Nadhootu nedaleko Trincomalee.
"Snažíme se, aby naše pomoc byla adresná. Hned zpočátku jsme tedy úřady požádali o seznamy lidí, kteří potřebují pomoc nejvíce. Nic takového neexistovalo," vzpomíná na začátky vedoucí mise na Srí Lance Jan Mrkvička.
Když své příjemce pomoci Člověk v tísni "sehnal", narazil na další problémy. Vládní úředníci se čas od času pokouší někoho ze seznamů prostě "škrtnout" a nahradit vlastními lidmi: třeba známými.
"Teorie, že vláda musí pomoc koordinovat, je správná. Ale v tomto bodě neděláme ústupky. Pokud nám chtějí zasahovat do toho, kdo domky obsadí, musí nám dát jasný rozklad, proč chtějí daného příjemce pomoci vyloučit," dodává Mrkvička.
ZDE si přečtěte reportáž o "tak trochu jiné" pomoci Srí Lance. #reklama