Spacey byl poprvé obviněn ze sexuálního napadení v roce 2017. Držitele dvou Oscarů a uznávaného herce nejprve obvinil jeho o deset let mladší kolega Anthony Rapp, že se ho coby nezletilého pokusil před třiceti lety svést. Spacey byl v kampani #MeToo nejdříve často chápán jako oběť. Šlo o první osobnost obviněnou ze sexuálních útoků a obtěžování, která nesplňovala zažité představy o stereotypním agresorovi a zvrhlíkovi. Aféru ale neustál. Společnost Netflix s ním ukončila spolupráci na úspěšném seriálu Dům z karet. Režisér Ridley Scott ho pak dokonce vystříhal z už natočených scén filmu Všechny prachy světa, ve kterém ho uprostřed natáčení nahradil.
Postupně se ale začala objevovat další obvinění, podle kterých obtěžoval mladé herce v době, kdy stál v čele londýnského divadla Old Vic. Spacey byl jeho uměleckým ředitelem v letech 2004 až 2015 a během té doby měl údajně sexuálně obtěžovat nejméně dvacet mužů. Slavný herec se tak stal jedním ze symbolů hnutí #MeToo, které má motivovat oběti sexuálního násilí, aby nemlčely a bránily se.
Od pomyslného vrcholu kampaně #MeToo uběhl loni na podzim rok. Všechno začalo aférou filmového producenta Harveyho Weinsteina, který měl za svou kariéru sexuálně zneužít, vydírat, napadnout nebo znásilnit desítky žen. Z #MeToo se od té doby stalo celosvětové hnutí. Ze sexuálního obtěžování bylo obviněno přes 250 veřejně známých osobností. Nařčení ze zneužití mocenského postavení a sexuálních zločinů se týká umělců, vysoce postavených obchodníků i politiků. Hlasy obětí mají sílu. Ničí pověst i kariéry úspěšných a vlivných mužů.
Loni 14. října vyšel v americkém deníku The New York Times článek, ve kterém reportéři odhalili svědectví amerických hereček o sexuálním obtěžování a útocích hollywoodského magnáta Harveyho Weinsteina.
Brzy následoval článek časopisu The New Yorker. Ukázalo se, že vlivný producent zneužíval svého postavení, obtěžoval mladé herečky pod výhrůžkami zničené kariéry, sexuálně útočil na ženy ve svém okolí a byl obviněn z několika znásilnění. Během jediného měsíce se ozvalo přes 80 obětí muže, který stojí za úspěšnými filmy, jako je Pulp Fiction nebo Zamilovaný Shakespeare.
“To byla tehdy taková kultura. Dospíval jsem v 60. a 70. letech, kdy byla pravidla chování jiná,” zareagoval Harvey Weinstein. Použil argument, který rezonoval ve společnosti ještě dlouho. Byla jiná doba, mravy byly uvolněnější, ženy méně upjaté a už vlastně ani neexistují žádné důkazy. To byly obvyklé reakce dalších vlivných mužů, na něž vzápětí začaly padat podobná obvinění.
Harvey Weinstein, kterého obrovská aféra stála kariéru, se omluvil všem ženám, ke kterým se choval neohleduplně. Nařčení ze znásilnění odmítl, ale stáhl se z veřejného života. Nyní se soudí se třemi ženami, které ho obvinily ze závažných sexuálních zločinů, za které by mohl skončit ve vězení do konce života. Newyorský soud minulý týden zrušil jeden z šesti bodů obžaloby, ale nehledě na konečný rozsudek Weinsteinova kariéra nadobro skončila.
Případ Harveyho Weinsteina znovu oživil kampaň #MeToo, která vznikla už před dvaceti lety v newyorském Brooklynu. Založila ji původem sociální pracovnice Tarana Burkeová, která tak chtěla pomoci obětem sexuálního násilí, jež se bály o svých zkušenostech mluvit. Zástupy žen se pomocí hashtagu #MeToo začaly loni v říjnu znovu svěřovat s případy znásilnění a zneužívání, které se jim staly v minulosti, ale ony dosud neměly dost odvahy se ozvat.
Za oživením #MeToo stojí americká herečka Alyssa Milano. Na Twitteru vyzvala ženy, které mají zkušenost se sexuálním násilím, aby se pomocí hashtagu svěřily. Ukázalo se, že sexuálním útokům čelí ženy v mnohem větší míře, než se předpokládalo.
Slavný herec na obvinění z napadení o třicet let mladšího kolegy zareagoval nejprve přiznáním, že je bisexuál. Anthonymu Rappovi, kterého měl na večírku svádět s použitím násilí, se pak omluvil za „nevhodné chování“. Podle dalších podobných obvinění ale Spacey údajně využíval své pozice uměleckého ředitele divadla Old Vic, a tak se jeho oběti bály ozvat.
Herec se obvinění, kvůli kterému je před soudem, bránil loni v prosinci videem, ve kterém divákům vysvětloval, že je nevinný. „Nehodlám platit za něco, co jsem neudělal,“ říká herec v tříminutovém videu s přízvukem své postavy ze seriálu Dům z karet Franka Underwooda a obrací se přímo k divákům – podobně jako to často činí Underwood. Šlo o jeho první veřejné vystoupení od doby, kdy padlo první obvinění. Snímek nazval Let me be Frank (Dovolte mi být Frankem), což je zároveň slovní hříčka, protože „frank“ v angličtině znamená „upřímný“.
Také Dustina Hoffmana několik žen obvinilo z toho, že je v 80. letech sexuálně obtěžoval. Jeho někdejší kolegyně Kathryn Rossetterová popisovala, jak ji ponižoval, když jí v divadle na newyorské Broadwayi v roce 1983 v zákulisí před ostatními herci stahoval oblečení a pokoušel se ji osahávat, když se nikdo nedíval. Anna Graham Hunterová ho zase obvinila, že ji coby náctiletou osahával během natáčení televizního filmu Smrt obchodního cestujícího. Hoffman všechna nařčení odmítl.
Britský ministr obrany odstoupil z funkce poté, co se provalilo, že v roce 2002 údajně osahával novinářku na konferenci. Fallon toho měl nechat až ve chvíli, kdy mu mladá reportérka pohrozila, že mu vlepí facku. Tento případ byl podle kritiků hnutí #MeToo jen hysterickým pokusem pomstít se úspěšnému politikovi. Otevřel ale debatu o tom, nakolik se mocní muži chovají k ženám s respektem.
Americký komik známý drsným smyslem pro humor nešetří během svých vystoupení vtipy na téma sex, ženy, alkohol nebo masturbace. Podle jeho kolegyň ale nejsou jeho náměty jen výplodem představivosti. Několik z nich veřejně přiznalo, že je Louis C.K. obtěžoval oplzlými návrhy, pozval je k sobě do hotelového pokoje a onanoval před nimi. Slavný komik se ve veřejném dopise přiznal a svým obětem se omluvil. Pozastavil své turné a zrušil chystaný film.
Také tento americký herec se zařadil na seznam údajných útočníků, ze sexuáního napadení ho obvinila jedna žena. Stallone to odmítl. Čelí ale také obvinění ze znásilnění, ke kterému mělo dojít na konci 80. let. Případem se zabývá policie.
Proti hnutí #MeToo se postavila zkraje letošního roku skupina desítek žen v čele s francouzskou herečkou Catherine Deneuve. Deník Le Monde otiskl jejich otevřený dopis, ve kterém kritizovaly kampaň pranýřující muže. Upozorňovaly, že flirtování by nemělo být zločin a že by se nemělo stavět na úroveň sexuálního napadení, nebo dokonce znásilnění.
Čtyřicetiletého amerického herce a režiséra obvinilo hned několik kolegyň z toho, že se k nim choval nevhodně a sexuálně je obtěžoval. Franco to odmítl s tím, že pokud se mu ale ženy ozvou a svá slova dokážou, omluví se jim.
Amerického komika obvinila jedna žena z toho, že ji nutil k sexuálnímu styku na první schůzce. Případ Ansariho ukázal, jak se na široké hnutí #MeToo navalují kauzy, které mohou ničit jeho reputaci. Podle komika šlo pouze o zhrzenou milenku. Hájil se tím, že ačkoliv se k ní možná choval neuctivě, nedošlo k pohlavnímu styku bez souhlasu.
Další z řady herců ze “staré školy”, který byl obviněn z obtěžování. Jeho bývalá zaměstnankyně tvrdí, že před ní mluvil vulgárně a onanoval. Douglas to ale odmítá.
Ani světoznámému kouzelníkovi se nevyhnulo obvinění, že v 80. letech zdrogoval a sexuálně napadl teprve sedmnáctiletou dívku. Copperfield obvinění odmítl.
Slavného francouzského režiséra, který stojí například za snímkem Pátý element, obvinilo hned několik žen z obtěžování, napadení a ze znásilnění. Posledním obviněním se zabývá francouzská policie.
Italská herečka, která patří mezi ženy, které obvinily Harveyho Weinsteina ze znásilnění, sama čelila obvinění ze sexuálního útoku. Žalobou jí hrozil o 20 let mladší herec a hudebník Jimmy Bennett. Argentová ho měla napadnout, když mu bylo 17 let. Herečka to odmítla a spor urovnala mimosoudně.
Kolegyně francouzského herce obvinila ze znásilnění. Případ dosud vyšetřuje policie, Depardieu vše odmítá.
Když americký prezident Donald Trump představil Kavanaugha jako svého kandidáta do funkce soudce Nejvyššího soudu USA, ozvalo se několik žen s tím, že je údajně jako středoškolák sexuálně napadl. Christine Blaseyová Fordová pod přísahou prohlásila, že se ji pokusil v roce 1982 znásilnit. Své svědectví považovala za občanskou povinnost, a proto s ním předstoupila před právní výbor amerického Senátu. Nicméně Kavanaugh skandál, který do velké míry rozdělil americkou společnost, ustál a Senát USA ho těsně do funkce zvolil.
Jednaosmdesátiletý americký komik byl odsouzen ke třem až deseti rokům vězení za zdrogování a znásilnění své někdejší přítelkyně v roce 2004. Ačkoliv padlo obvinění už v roce 2005, je Cosby považován za prvního sexuálního predátora, který v souvislosti s #MeToo skončil ve vězení.
Otázku, jestli hnutí #MeToo proměnilo během jednoho roku veřejnou diskuzi a pohled na sexuální násilí, asi nejlépe zodpověděla komise rozhodující o udělení Nobelovy ceny za mír. Letos ji udělila konžskému gynekologovi Denisi Mukwegemu a jezídské aktivistce Nadje Muradové za boj proti používání sexuálního násilí jako válečné zbraně.
Do centra pozornosti se dostal tento australský oscarový herec teprve na konci loňského roku. Jeho kolegyně z divadla v Sydney Yael Stoneová ho obvinila z nevhodného chování. Podle ní ji obtěžoval v letech 2010 a 2011, když spolu hráli v divadelní hře Bláznův deník (The Diary of A Madman). Rush před ní údajně tančil v divadelní šatně zcela nahý, pomocí zrcadla se ji pokoušel pozorovat, když se sprchovala, a posílal jí nevhodné textové zprávy.
Už dříve uvedla herečka Eryn Jean Norvillová, že ji Rush osahával, když společně účinkovali v divadelní inscenaci Král Lear v letech 2015 a 2016.
Rush tehdy nařčení odmítl. Na nové obvinění, které zaznělo od herečky Stoneové, pak řekl, že je nepravdivé a „naprosto vytržené z kontextu“. Stoneová podotkla, že Rush mohl vše myslet jako žert, ale jí bylo jeho chování velmi nepříjemné.