Symbol #MeToo je před soudem: Kevin Spacey čelí obvinění ze sexuálního útoku

Simona Fendrychová Denis Chripák Simona Fendrychová, Denis Chripák
Aktualizováno 7. 1. 2019 18:15
Americký herec Kevin Spacey v pondělí stanul před soudem ve městě Nantucket kvůli obvinění ze sexuálního útoku. Před třemi lety měl v baru ve státě Massachusetts osahávat tehdy osmnáctiletého chlapce. Podívejte se v přehledné grafice na další známé případy týkající se hnutí #MeToo.
úvodní obrázek

Spacey byl poprvé obviněn ze sexuálního napadení v roce 2017. Držitele dvou Oscarů a uznávaného herce nejprve obvinil jeho o deset let mladší kolega Anthony Rapp, že se ho coby nezletilého pokusil před třiceti lety svést. Spacey byl v kampani #MeToo nejdříve často chápán jako oběť. Šlo o první osobnost obviněnou ze sexuálních útoků a obtěžování, která nesplňovala zažité představy o stereotypním agresorovi a zvrhlíkovi. Aféru ale neustál. Společnost Netflix s ním ukončila spolupráci na úspěšném seriálu Dům z karet. Režisér Ridley Scott ho pak dokonce vystříhal z už natočených scén filmu Všechny prachy světa, ve kterém ho uprostřed natáčení nahradil.

Postupně se ale začala objevovat další obvinění, podle kterých obtěžoval mladé herce v době, kdy stál v čele londýnského divadla Old Vic. Spacey byl jeho uměleckým ředitelem v letech 2004 až 2015 a během té doby měl údajně sexuálně obtěžovat nejméně dvacet mužů. Slavný herec se tak stal jedním ze symbolů hnutí #MeToo, které má motivovat oběti sexuálního násilí, aby nemlčely a bránily se.

Od pomyslného vrcholu kampaně #MeToo uběhl loni na podzim rok. Všechno začalo aférou filmového producenta Harveyho Weinsteina, který měl za svou kariéru sexuálně zneužít, vydírat, napadnout nebo znásilnit desítky žen. Z #MeToo se od té doby stalo celosvětové hnutí. Ze sexuálního obtěžování bylo obviněno přes 250 veřejně známých osobností. Nařčení ze zneužití mocenského postavení a sexuálních zločinů se týká umělců, vysoce postavených obchodníků i politiků. Hlasy obětí mají sílu. Ničí pověst i kariéry úspěšných a vlivných mužů.

Harvey Weinstein


Loni 14. října vyšel v americkém deníku The New York Times článek, ve kterém reportéři odhalili svědectví amerických hereček o sexuálním obtěžování a útocích hollywoodského magnáta Harveyho Weinsteina.

Brzy následoval článek časopisu The New Yorker. Ukázalo se, že vlivný producent zneužíval svého postavení, obtěžoval mladé herečky pod výhrůžkami zničené kariéry, sexuálně útočil na ženy ve svém okolí a byl obviněn z několika znásilnění. Během jediného měsíce se ozvalo přes 80 obětí muže, který stojí za úspěšnými filmy, jako je Pulp Fiction nebo Zamilovaný Shakespeare.

“To byla tehdy taková kultura. Dospíval jsem v 60. a 70. letech, kdy byla pravidla chování jiná,” zareagoval Harvey Weinstein. Použil argument, který rezonoval ve společnosti ještě dlouho. Byla jiná doba, mravy byly uvolněnější, ženy méně upjaté a už vlastně ani neexistují žádné důkazy. To byly obvyklé reakce dalších vlivných mužů, na něž vzápětí začaly padat podobná obvinění.

Harvey Weinstein, kterého obrovská aféra stála kariéru, se omluvil všem ženám, ke kterým se choval neohleduplně. Nařčení ze znásilnění odmítl, ale stáhl se z veřejného života. Nyní se soudí se třemi ženami, které ho obvinily ze závažných sexuálních zločinů, za které by mohl skončit ve vězení do konce života. Newyorský soud minulý týden zrušil jeden z šesti bodů obžaloby, ale nehledě na konečný rozsudek Weinsteinova kariéra nadobro skončila.

#MeToo na internetu


Případ Harveyho Weinsteina znovu oživil kampaň #MeToo, která vznikla už před dvaceti lety v newyorském Brooklynu. Založila ji původem sociální pracovnice Tarana Burkeová, která tak chtěla pomoci obětem sexuálního násilí, jež se bály o svých zkušenostech mluvit. Zástupy žen se pomocí hashtagu #MeToo začaly loni v říjnu znovu svěřovat s případy znásilnění a zneužívání, které se jim staly v minulosti, ale ony dosud neměly dost odvahy se ozvat.

Za oživením #MeToo stojí americká herečka Alyssa Milano. Na Twitteru vyzvala ženy, které mají zkušenost se sexuálním násilím, aby se pomocí hashtagu svěřily. Ukázalo se, že sexuálním útokům čelí ženy v mnohem větší míře, než se předpokládalo.

Tváře a události spojené s kampaní

 

Právě se děje

Další zprávy