Rodí se NATO východu? Rusko a Čína na manévrech

Martin Novák Martin Novák
14. 8. 2007 10:54
Čínští vojáci prodělávají výcvik na Urale
Nastoupení čínští vojáci
Nastoupení čínští vojáci | Foto: Reuters

Moskva - Rusko a Čína si stále více rozumějí. Nejen díky ekonomické spolupráci. Týká se to i vojenské sféry.

Ze západu Číny se přesunulo na Ural týdenní společné vojenské cvičení obou zemí, nazvané Mírová mise 2007.

Více než šest tisíc vojáků, přes osmdesát letounů a několik stovek obrněných vozů poblíž Čeljabinsku cvičně zasahuje proti simulovaným útokům nepřítele či teroristickým útokům.

Tak alespoň popisuje náplň manévrů ruská tisková agentura RIA-Novosti, odvolávající se na informace z ministerstva obrany v Moskvě.

Ruská letadla na airshow v Moskvě
Ruská letadla na airshow v Moskvě | Foto: Reuters

Roste soupeř pro NATO?

Spolu s Ruskem a Čínou se manévrů účastní i vojáci ze středoasijských zemí, sdružených v Šanghajské organizaci pro spolupráci: Kazachstánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu.

Šanghajská organizace vznikla v roce 2001 a stále více se z ní stává seskupení států, které spojují hlavně bezpečnostní problémy.

Šanghajská organizace
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Šanghajská organizace

  • Založena 14. června 2001 Ruskem, Čínou, Kazachstánem, Uzbekistánem, Tádžikistánem a Kyrgyzstánem. O členství usiluje Írán.
  • V oficiální deklaraci se členské státy zavázaly ke společnému boji s terorismem, extremismem, separatismem a obchodem s drogami.
  • V ekonomické sféře je cílem organizace vytvoření zóny volného obchodu.

Bývá už dokonce nazývana "NATO východu" a množí se názory, že Rusko a Čína tímto způsobem společně usilují o protiváhu Severoatlantické aliance.

Vzkaz Washingtonu

Spolupráce v rámci Šanghajské organizace má být údajně také vzkazem Washingtonu, aby se nepokoušel vojensky pronikat do Střední Asie a vůbec do oblastí, kde je to Rusku a Číně krajně nepříjemné.

Moskva a Peking už uspořádaly společné velké cvičení v roce 2005. Zúčastnilo se ho přes deset tisíc vojáků.

Náčelník generálního štábu ruské armády Jurij Balujevskij tvrdí, že cílem manévrů je zdokonalit boj proti terorismu a bezpečnostním hrozbám. Nejsou však prý namířeny vůči žádnému konkrétnímu nepříteli.

"Nejsme zaměřeni proti nikomu a jsme přesvědčeni, že vojenské konfrontace mezi koalicemi států nebo mezi vojensko-politickými bloky nepatří do současného světa," citovala Jurije Balujevského agentura Itar-Tass.

Američany nepozvali

Spojeným státům nicméně nebylo dovoleno vyslat na cvičení pozorovatele.

"Žádali jsme o pozvání na tuto akci, ale řekli nám ne," oznámila mluvčí amerického velvyslanectví v Pekingu Susan Stevensonová.

Čínský voják na ubikaci
Čínský voják na ubikaci | Foto: Reuters

Prezidenti se budou dívat

V poslední den manévrů - 17. srpna - mají cvičení společně sledovat i prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Chu Ťin-tchao. 

Status pozorovatelů mají v Šanghajské organizaci pro spolupráci Indie, Pákistán, Írán a Mongolsko. Írán projevil zájem stát se plnoprávným členem tohoto bloku.

 

Právě se děje

Další zprávy