Buddhismus bude šířit robotický mnich. Nejsme nepřátelé vědy, chce dokázat jeho stvořitel

Tereza Brokešová
28. 4. 2016 14:40
Rozvoj špičkové technologie se projevil i ve starém čínském chrámu. Konkrétně v postavičce Sien-era, šedesáticentimetrového robota, který zpívá a odpovídá na jednoduché otázky o buddhismu. Jeho stvořiteli, mistru Xianfianovi, jde především o šíření víry moderními prostředky. ''Věda a buddhismus nejsou nepřátelské. Mohou být propojeny a být kompatibilní,'' vysvětluje.
Foto: Reuters

Peking - Spojení starého a moderního? Proč ne, řekli si mniši v buddhistickém chrámu Lung-čchüan na okraji Pekingu.

A tak - ve spolupráci s experty na umělou inteligenci z čínských univerzit a technologickými společnostmi - vyvinuli robotického mnicha, který má za úkol přiblížit lidem základní principy buddhistické víry.

Foto: Reuters

Cílem je oslovit především ty, které v současné době zajímá spíše obsah jejich chytrých telefonů než vlastní nitro.

Robot Sien-er (Xian'er) měří 60 centimetrů. byť jde o stroj, připomíná tradičního buddhistického mnicha. Je oblečen do šafránově žlutého hábitu a má oholenou hlavu.

Foto: Reuters

Většinu času robot tráví v chrámu a v jeho výrazu se zračí permanentní překvapení.

Na hrudi má dotykovou obrazovku, kde odpovídá na 20 jednoduchých otázek. Ty jsou zaměřeny na buddhismus a každodenní život v 500 let starém chrámu.

Foto: Reuters

Mistr Sien-fen, mnich a stvořitel Sien-era, věří, že využití umělé inteligence může pomoci s šířením buddhistické moudrosti napříč Čínou. "Věda a buddhismus nejsou nepřátelské. Mohou být propojeny a být kompatibilní," řekl agentuře Reuters.

Sien-er je původně komiksová postavička, která spatřila světlo světa v roce 2013. Postupem času se jeho pole působnosti rozšířilo i na upomínkové předměty. Podle mistra Sien-fena je robot "odrazem inovačního ducha buddhismu".

Foto: Reuters

Mistr Süe-čcheng, představený chrámu a prezident Čínské buddhistické asociace (BCA) je velký zastánce moderních technologií.

"Buddhisté by měli usilovat o osvícení prostřednictvím denního studia a meditace a získávat pozitivní energii z buddhistické nauky. Ale také přispívat společnosti tím, že bude přes internet a nová média šířit své vlastní poznání... laskavost, soucit a moudrost,'' řekl pro čínskou televizi CCTV.

Když se robotovi něco stane, hlavně mu nepomáhejte. On sice působí mile, ale je to stroj, který nemá ohledy. Je poháněn elektřinou, a pokud se rozbije, může být nebezpečný, říká vývojář David Lobotka.
 

Právě se děje

Další zprávy