Ohlášené zvýšení stavu amerických vojsk na Blízkém východě o tisíc mužů je vojenská provokace, od níž by měl Washington upustit, řekl ruský diplomat. "Vycházíme z toho, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo, objevují se jen úniky (informací) a veřejné signály. Je ale patrné, že věc spěje k posílení sil a prostředků USA v regionu. To nás velmi znepokojuje," prohlásil Rjabkov.
Pokud jde o rozhodnutí Teheránu překročit limit obohaceného uranu, který stanoví mezinárodní dohoda o jaderném programu z roku 2015, Moskva podle Rjabkova jeho motivy chápe, i když ji tento krok znepokojuje.
Vyhlídky na zachování jaderné smlouvy jsou "stále mlhavější" a mnohé bude záviset na tom, jakou politiku budou prosazovat "naši evropští kolegové". Moskva je s evropskými partnery v trvalém kontaktu a v příštích dnech v tomto ohledu projeví další "odpovídající úsilí", řekl diplomat.
Záměr Washingtonu vyslat na Blízký východ dalších tisíc vojáků, o němž v pondělí hovořil úřadující ministr obrany USA Patrick Shanahan, dnes kritizoval i kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. "Rusko je proti krokům, které mohou zvýšit napětí na Blízkém východě," řekl. "Stále vycházíme z toho, že Írán nepřekročí rámec jaderné dohody a zachová věrnost svým závazkům," konstatoval rovněž Peskov.