Washington - Al-Káida se pravděpodobně pokusí o teroristický útok na území Spojených států. Prohlásila to americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová.
Podle ní by se mělo jednat o menší, méně sofistikovaný útok než byl ten, který otřásl Amerikou 11. září 2001. Takový útok je daleko těžší dopředu zachytit a tím mu předejít.
„Na rozdíl od rozsáhlého, koordinovaného útoku, provést takovýto menší útok vyžaduje daleko méně plánování a přípravných kroků," prohlásila při slyšení v senátním výboru pro vnitřní bezpečnost Napolitanová.
Riziko se zvýšilo
Podle bezpečnostních analytiků vlády se zvýšilo riziko, že dojde k akci osamělého útočníka, což odvozují především od posílení skupin napojených na Al-Káidu, které operují v odlehlých oblastech Pákistánu, Jemenu a Somálska.
Riziko roste i v souvislosti s radikalizací některých částí muslimské komunity v USA. Loni na podzim například Ameriku vyděsil útok, kdy psychiatr Nidal Malik Hasan postřílel na vojenské základně v texaském Fort Hood dvanáct lidí.
K radikalizaci amerických muslimů mohla přispět i kontroverze kolem výstavby islámského centra a mešity poblíž místa, kde v New Yorku stávaly věže Světového obchodního centra. Debata, která se kolem tohoto plánu rozhořela, vedla často ke spojování islamistických radikálů s muslimským vyznáním. Rozruch před dvěma týdny způsobil i floridský pastor, který hodlal na výročí 11. září uspořádat veřejné pálení koránu. Od svého plánu ustoupil až na poslední chvíli.
Dva neúspěšné pokusy
Al-Káidě se od 11. září 2001 nepodařilo žádný útok na území USA provést. V tomto roce se přesto objevilo několik pokusů teroristů, které se podařilo zmařit až na poslední chvíli či jen díky náhodě a štěstí. Letos v květnu zabránil detonaci výbušnin umístěných v automobilu na newyorském Times Square pozorný prodavač triček.
Na loňský Bod boží se pokusil odpálit v letadle směřujícím do Detroitu Nigérijec Umar Farúk Abdulmutallab. Katastrofě zabránila jen jeho nešikovnost při manipulaci s výbušninou a pohotovost spolucestujících.
"Tyto pokusy ukazují, že Al-Káida a na ní napojené skupiny se budou snažit o menší útoky na území USA častěji," varoval před senátory Michael Leiter, ředitel Národního protiteroristického střediska.