Hamburk - Časy se mění. Tímto souslovím by se dala popsat neobvyklá situace na německé politické scéně. Konzervativci (CDU) a Strana zelených, tedy strany, které představovaly vždy výrazné protipóly, budou v Hamburku vládnout ve společné koalici.
Ole von Beust, starosta hansovního města a současně dosavadní lídr malé severoněmecké země s vůbec největším příjmem na obyvatele v celé SRN, tak po téměř dvou měsících vyjednávání získal pro svou CDU nadpoloviční většinu. Ve 121 členném parlamentu bude mít CDU se zelenými 68 hlasů.
Čtěte více: V boji o hamburskou radnici dandy porazil SPD
"Zbývají již jen poslední detaily," citoval server Spiegel Online účastníka jednání u kulatého stolu. Znamená to, že obě strany se dohodly také na palčivých otázkách, v nichž se rozcházely. Šlo především o bagrování koryta Labe a tepelnou elektrárnu Moorburg.
Více o zemských volbách
Pakt zelených a konzervativců na zemské úrovni je průlomový, i když v praxi už funguje na radnicích. Například Frankfurt nad Mohanem nebo Duisburg ovládá právě černo-zelené zastupitelstvo.
V Hamburku byla také cesta obou rivalů blíž k sobě nasnadě. Beust, sám aktivně podporující práva homosexuálů a alternativních skupin, nabourává představu klasického konzervativce a Strana zelených zase prosazuje zodpovědné podnikání, které se vyhýbá tradičnímu slovníku ekologických aktivistů.
Semafor i Jamajka
Není to ani poprvé, co se v Německu mluví o neobvyklých barevných škálách. V 90. letech fungovala v Brémách a Braniborsku takzvaná "semaforová koalice" (SPD-liberálové-zelení).
Po spolkových volbách v roce 2005 se zase uvažovalo o "jamajské koalici" (černo-zeleno-žluté).