Vesmír jako válečná zóna? Podivná ruská družice posiluje napětí, přitvrzuje i Trump

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 9. 2018 19:30
Na konci srpna se objevila na ruské kosmické lodi Sojuz připojené na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) malá trhlina. Trup lodi byl poškozený zevnitř. Byla to nehoda, nebo šlo o sabotáž? Nejde o první incident při spolupráci Ruska a Spojených států ve vesmíru. Podívejte se na to, jak se vyvíjejí vztahy dvou velmocí v kosmu.
28. leden 1986. Tak romanticky vypadal start raketoplánu Challenger.
28. leden 1986. Tak romanticky vypadal start raketoplánu Challenger. | Foto: Reuters

Další vesmírné závody?

Rivalita mezi USA a Ruskem (tehdy Sovětským svazem) ve vesmíru se nesla téměř celou studenou válkou. V té době šlo ovšem o to, kdo bude napřed v dobývání a průzkumu kosmu.

Díky těmto takzvaným vesmírným závodům došlo v poměrně krátké době v druhé polovině dvacátého století k rychlému technologickému pokroku. Například k vypuštění první umělé družice, prvního psa i člověka do vesmíru a nakonec k přistání posádky na Měsíci. Závody skončily první společnou rusko-americkou misí Sojuz-Apollo v roce 1975.

Současná spolupráce na Mezinárodní vesmírné stanici pomalu končí. Dopravu posádky a zásob budou mít na starosti soukromé společnosti, jako je například SpaceX, která využíváním "recyklovaných raket" (dokáže jednu požít víckrát než jednou) snižuje náklady na cesty do vesmíru. Podle některých pozorovatelů proto vzniká nový prostor pro druhou generaci vesmírných závodů.

 

Právě se děje

Další zprávy