Pod troskami obchodního centra v Rize zůstává 13 lidí

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
23. 11. 2013 19:01
Stále však není jasné, kolik lidí se ještě nachází pod troskami budovy.
V troskácj zůstávají zřejmě desítky lidí.
V troskácj zůstávají zřejmě desítky lidí. | Foto: Reuters
  • Počet obětí sesuté střechy nákupního střediska stoupá. Už je jich 53
  • Vyšetřovatelé se domnívají, že zřícení způsobil stavební materiál, skladovaný na jednom místě na střeše
  • Příbuzní čekají před nákupním centrem na zprávy o svých blízkých
 

Riga - Dva dny po tragédii v nákupním centru v lotyšské Rize zůstává podle odhadů tamní policie pod troskami stále ještě nejméně 13 lidí. Právě takový je aktuální evidovaný počet pohřešovaných.

Podle starosty Rigy Nilse Ušakovse je šance na přežití těch, kteří jsou stále pod troskami, prakticky nulová.

Po dopolední přestávce byly v sobotu obnoveny odklízecí práce. Z obavy před zraněním se ale zapojují jen ti nezkušenější záchranáři. Práce na chvíli přerušili kvůli obavám, že se zřítí další část zdiva. To se později i stalo, nikdo se ale nezranil, protože záchranáři v daném místě nepracovali.

Totožnost mrtvých bude možné vzhledem k rozsahu katastrofy určit jen postupně, upozornil Ušakovs. Podle dokladů, které byly nalezeny u mrtvých, jsou mezi oběťmi tři cizinci - muž a žena z Ruska a dívka z Arménie.

České velvyslanectví v Lotyšsku nemá zprávy, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi.

Čtvrteční pád části střechy lotyšského nákupního centra si doposud vyžádal 53 obětí.  Dalších 40 lidí bylo při neštěstí zraněno.

Prezident Bérziňš: Je to masová vražda

Podle lotyšských médií zbývá odklidit už jen malou část zničené konstrukce objektu. Hrozí ale nebezpečí, že při neopatrném postupu se zbytek trosek zřítí. "Stačí odstranit nesprávný díl, a celé to spadne jako domek z karet," řekl agentuře LETA jeden ze záchranářů.

Prezident země Andris Bérziňš dnes neštěstí v Rize označil za "masovou vraždu nevinných lidí". Podle hlavy státu by všichni viníci měli být bezodkladně umístěni do vyšetřovací vazby. "V zemi je třeba mnohé změnit. Jinde v takové situaci nesčítají razítka a podpisy, ale posílají lidi do vězení. Stejně by tomu mělo být u nás," dodal.

Mezi mrtvými jsou kromě lidí, kteří v budově v osudné chvíli nakupovali, také tři hasiči, jež zasypaly padající trosky ve chvíli, kdy se snažili vyprostit některé oběti neštěstí. Osm hasičů utrpělo při záchranné akci zranění. Lotyšská média zatím informovala o třech cizincích, kteří se stali obětí neštěstí. Záchranáři v troskách našli mrtvé tělo dívky z Arménie a muže a ženy z Ruska.

Podle Bérziňše je v Lotyšsku třeba změnit nejen stavební předpisy, ale celý politický systém. "Výkonná moc musí pracovat jinak, vládne u nás neodpovědnost na všech úrovních. Vytvořili jsme beztvarý systém, v němž nikdo za nic neodpovídá," prohlásil.

Obchodní centrum, které bylo otevřeno teprve předloni, se nachází ve staré obytné zástavbě ze sovětské éry. Jeho kolaps začal tím, že povolila konstrukce střechy a opěrná zeď, po hodině se pak zřítila i protilehlá stěna. Podle starosty Rigy Nilse Ušakovse se v troskách ocitlo kolem 70 lidí.

Po odstranění ruin budou zbytky obchodního centra podle starosty strženy, stejně jako sousední obytný dům. Radnice bude požadovat, aby na místě tragédie v budoucnu žádná stavba nestála.

Vláda rozhodla o provedení kontroly v 85 lotyšských stavebních firmách. Starosta Rigy Ušakovs nařídil také prověrku všech budov postavených v Rize firmou Re&Re, která se podílela i na konstrukci nákupního centra Maxima.

V zemi bude do pondělí státní smutek, v sobotu v 10:00 místního času (9:00 SEČ) byla po celém Lotyšsku vyhlášena minuta ticha. Na neděli byl vyhlášen státní smutek i v sousední Litvě.

"Lotyšské úřady doposud neidentifikovaly žádného českého občana," řekl ČTK telefonicky zástupce českého velvyslance v Lotyšsku Josef Smyček. Upozornil ale, že identifikace stále pokračuje, neboť zranění mrtvých byla devastující. Řadu zraněných navíc nemocnice přijaly bez dokladů.

Na střeše byly tuny štěrku, chtěli tu dělat park

Z videokamer rozmístěných v okolí obchodního centra vyšetřovatelé získali záznamy, které nyní analyzují ve snaze zjistit příčiny neštěstí. O tom, co zřícení střechy způsobilo, ale podle rižských médií stále nemají jasno. Střecha byla pokryta štěrkem, její nosnost dosahovala hodnoty 1,5 tuny na čtvereční metr. Na střeše byl částečně uložen stavební materiál pro připravované úpravy.

Starosta Rigy Nils Ušakovs řekl v rozhovoru pro televizi LNT, že nejpravděpodobnější příčinou je narušení konstrukce střechy při zahradnických pracích. Na střeše byl budován trávník a malý park s dětským hřištěm.

Foto: Reuters

Podle zdrojů agentury Itar-Tass mohlo zřícení způsobit skladování stavebního materiálu v jednom místě střechy.

Většinu trosek záchranáři pomalu odklízeli ručně. Podle AP práci pravidelně přerušují, aby se pokusili zaslechnout mobilní telefony pohřešovaných, na které jim příbuzní na výzvy záchranných složek volají.

Střecha poklesla již 20 minut před pádem. Nikdo lidi nevaroval

"Mám tam ženu. Nemám o ní žádné zprávy, jestli je živá, nebo mrtvá. Volám na různá místa, ale nikde mi nejsou schopni dát žádnou informaci," řekl novinářům Igor Umanov.

Zavalení lidé leží pod velkými betonovými bloky, které odstraňují jeřáby. "Je psychicky náročné pokračovat v pátrání, když tři z nás tam zůstali," uvedl šéf záchranářů Oskars Abolinš.

V troskácj zůstávají zřejmě desítky lidí.
V troskácj zůstávají zřejmě desítky lidí. | Foto: Reuters

Spadlá střecha se nacházela přímo nad pokladnami. Podle prvních poznatků vyšetřovatelů nastal první pokles střechy v 17:41, tedy zhruba dvacet minut před jejím zřícením. Nikdo ale lidi v obchodě nevaroval.

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo obyvatele Rigy, aby darovali krev. Co do počtu mrtvých jde o čtvrtou nejhorší katastrofu při zřícení veřejné budovy v Evropě za posledních dvacet let.

Pozoruhodné je, že objekt nákupního centra Maxima dostal v roce 2011, kdy byl vybudován, ocenění v architektonické soutěži.

 

Právě se děje

Další zprávy