Řídit i v osmdesáti? Britové dávají naději starým lidem

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 4. 2012 15:35
Systém inteligentního řízení naplánuje bezpečnou trasu i ohlídá rychlost
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Londýn - Naději pro seniory, kteří už se kvůli obtížím spojeným s vysokým věkem bojí usedat za volant, znamená výzkum vědeckého týmu z univerzity v Newcastlu.

Dopravní experti a inženýři tam společně pracují na asistenčním systému, jenž by důchodcům pomáhal s udržením vozidla v jízdním pruhu, kontroloval dodržování bezpečné vzdálenosti i vyhledával nejbezpečnější trasu.

Granny-nav, jak se vyvíjený systém jmenuje, by měl vozidlo řízené seniorem vést tak, aby se vyhnul frekventovaným dopravním uzlům, nepřehledným křižovatkám a podobně.

To ale není vše. Výzkumný tým z Newcastlu chce jít v usnadňování řízení auta ještě dál. Na elektromobilu, který předělal v pojízdnou laboratoř DriveLab, zkouší systém nočního vidění, automatickou úpravu rychlosti jízdy s ohledem na okolní provoz a další úpravy.

Aby autoři projektu zjistili, co je pro starší řidiče největší problém, vyvinuli brýle, které sledují aktivitu očí během řízení.

Na dvaceti osmdesátnících pak sledují hladinu stresu a pozornosti během nejrůznějších situací. Ukázalo se, že největší obavy mají senioři z odbočování, činí jim totiž potíže odhadnout rychlost protijedoucího auta. Navigace proto volí trasu s nejmenším počtem odbočení.

Smělé nápady se rodí i v Česku, podívejte se:

 

Proč je důležité udržet seniory za volantem, vysvětlil BBC Phil Blythe, který má na univerzitě v Newcastlu na starosti inteligentní dopravní systémy.

"Pro mnoho starších lidí, zejména těch, kteří žijí sami na venkově, je řízení nepostradatelné. Zajišťuje jim nezávislost. S tím, jak lidé stárnou, mají pomalejší reakce a ztrácejí v řízení jistotu. To je nevyhnutelné, setkáváme se ale s tím, že senioři přestávají řídit dřív, než to je nutné. Právě takovým lidem chceme pomoci."

 

Právě se děje

Další zprávy